Pomimo wciąż dużego sceptycyzmu wobec transformacji energetycznej, polskie firmy podwoiły eksport „zielonych produktów” od 2017 r., poinformowała ISBnews główna ekonomistka Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Debora Revoltella.
„Ze względu na strukturę przemysłu w Polsce i zależność od paliw kopalnych, obawy dotyczące transformacji energetycznej w Polsce są w pełni zrozumiałe. W efekcie niemal 50% polskich firm uważa ją za ryzyko – wobec 34% średnio w Europie – a tylko 17% polskich firm traktuje ją jako szansę. Ale warto zwrócić uwagę właśnie na te szanse, którymi mogą być nowe produkty – mogą one dać szansę rozwoju producentom, a jednocześnie stanowić zachętę do inwestycji w efektywność energetyczną” – powiedziała Revoltella w rozmowie z ISBnews.
„Już dziś eksport takich ‚zielonych produktów’ gwałtownie rośnie. W ciągu ostatnich 5-6 lat w Chinach wzrósł o około 80%, ale i w UE radzi sobie dobrze – wzrost ten sięgnął 65%. Tymczasem w Polsce – choć z niskiej bazy – sięgnął już ponad 100%. Polskie firmy powoli przekonują się do takich produktów i rozwiązań” – dodała.
EBI podał w opublikowanym w marcu br. „Investment Report 2024/25. Innovation Integration Simplification In Europe”, że eksport technologii niskoemisyjnych z Europy rozwija się, wzrastając o 65% od 2017 r., w porównaniu z 79% w przypadku Chin i 22% w przypadku Stanów Zjednoczonych.
„Wymogi regulacyjne są ważne, bo wyznaczają kierunek działania. Bez odpowiednich przepisów, firmy nie będą miały motywacji do inwestowania w technologie i procesy, które zmniejszają zużycie energii. Ważne jednak, aby te przepisy były jasne i przejrzyste. Dlatego kilka tygodni temu Komisja Europejska zapowiedziała, że będą pewne zmiany, aby te przepisy – te rzeczywiście nadmiernie skomplikowane – uprościć” – wskazała główna ekonomistka.
Z ubiegłorocznych badań EBI (EIBIS 2024) wynika, że w Polsce 69% firm zgłasza, iż zostały dotknięte fizycznym ryzykiem zmian klimatu (jako poważny lub niewielki wpływ). Trzy na dziesięć firm infrastrukturalnych i prawie dwa na dziesięć MŚP zgłasza, że zmiany klimatu miały duży wpływ na ich działalność. Polskie firmy przeznaczyły średnio 17% całkowitych inwestycji na efektywność energetyczną w 2023 r. wobec średniej unijnej na poziomie 12%.
Źródło: ISBnews
Artykuł Eksport zielonych technologii z Polski podwoił się od 2017 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.