Sejm znowelizował ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dostosowując polskie prawo do przepisów UE w zakresie m.in. uproszczenia obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w różnych unijnych państwach. Za nowelą głosowało 230 posłów, przeciw było 197, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszoną poprawkę.
Nowe przepisy zakładają zmiany i uproszczenie obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w różnych unijnych państwach. Dzięki temu, małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE.
Zgodnie nowelą Polska (działająca jako państwo członkowskie siedziby działalności gospodarczej) będzie obsługiwać sprawy polskich podatników, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia VAT w innych państwach UE. Jednocześnie będzie potwierdzać kwalifikację do zwolnienia podatnikom, którzy posiadają siedzibę w innym państwie UE, podano także.
Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą miejsca świadczenia usług oraz procedury szczególnej w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Nowe zasady określania miejsca świadczenia dotyczą m.in. takich usług, jak wstęp na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne czy rozrywkowe. Dotyczy to sytuacji, gdy obecność ostatecznego odbiorcy (podatnika lub konsumenta) tych usług jest wirtualna.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
Źródło: ISBnews
Artykuł Sejm znowelizował ustawę o VAT dot. uproszczeń dla małych firm w handlu zagranicznym pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.