Sejm znowelizował ustawę o udziale Polski w systemie wjazdu/wyjazdu, dotyczącą rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich, którzy przekraczają granice zewnętrzne państw członkowskich Schengen. Za nowelizacją głosowało 425 posłów, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Wcześniej posłowie przyjęli poprawki.
Celem systemu wjazdu/wyjazdu (Entry Exit System) jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli UE oraz zautomatyzowanie odpraw granicznych i zwiększenie ich efektywności.
Zgodnie z nowelizacją, system EES ma zastosowanie do wszystkich obywateli państw trzecich, którzy korzystają z prawa krótkiego pobytu (czyli do 90 dni w dowolnym okresie 180 dni). Rozwiązanie dotyczy zarówno obcokrajowców objętych obowiązkiem wizowym, jak i obywateli państw trzecich, z którymi UE podpisała umowy o liberalizacji reżimu wizowego w zakresie krótkiego pobytu
System EES realizowany jest w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich. System posiada wbudowany kalkulator obliczający okres dozwolonego pobytu na terenie obszaru Schengen
Wdrożenie EES pozwoli na odejście od stemplowania dokumentów podróży. Dane przetwarzane w systemie będą wykorzystywane na potrzeby m.in.: (sądów, prokuratury, wojewodów, Straży Granicznej, szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Policji, Krajowej Administracji Skarbowej).
Nowy system umożliwi skuteczniejsze zarządzanie granicami zewnętrznymi oraz pozwoli weryfikować przestrzeganie przepisów przez obywateli państw trzecich, wymieniono.
Źródło: ISBnews
Artykuł Sejm przyjął nowelę dot. rejestrowania wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.