Z prywatnej opieki medycznej woli korzystać 36% Polaków, natomiast usługi finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) preferuje 17% zapytanych, wynika z raportu enel-med. Na łączenie usług NFZ z prywatnymi wizytami decyduje się 34% badanych.
„Według najnowszego raportu enel-med ‚Łączy nas zdrowie’, to kobiety są bardziej konsekwentne w dbaniu o swoje zdrowie. Co trzecia z nich poddaje się regularnym badaniom raz na rok, podczas gdy wśród mężczyzn tylko co czwarty. 1 na 10 Polaków wykonuje badania tylko na zalecenie lekarza. Jeszcze bardziej alarmująca jest regularność szczepień, a wręcz jej brak. Zaledwie 10% respondentów deklaruje realizację szczepień raz w roku, a niemal połowa populacji (42%) nie szczepi się systematycznie. Co piąty Polak (21%) podejmuje decyzję o szczepieniu dopiero po konsultacji z lekarzem” – czytamy w komunikacie.
Dla 29% respondentów główną barierą w systematycznym poddawaniu się kontroli zdrowia jest pośpiech i natłok obowiązków. Na drugim miejscu pojawia się dostępność badań w ramach NFZ. Infrastruktura bezpłatnej opieki medycznej nie zawsze jest w stanie sprostać potrzebom pacjentów, zmuszając ich do długiego oczekiwania na badania czy konsultacje, co potwierdziło 23% badanych. Ten sam odsetek Polaków wskazuje, że nie lubi się badać i dlatego unika gabinetów lekarskich. Wysokie ceny zabiegów stanowią poważny problem dla 22% Polaków. Pomimo rosnącej świadomości znaczenia profilaktyki zdrowotnej istniejące bariery ciągle utrudniają regularne dbanie o zdrowie, podkreślono.
Co trzeci Polak (36%) woli prywatną opiekę medyczną niż bezpłatne usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Podobny odsetek (34%) decyduje się na łączenie usług NFZ z prywatnymi wizytami, szukając w ten sposób lepszego dostępu do specjalistów i wyższej jakości obsługi. 17% woli korzystać z publicznego wsparcia zdrowotnego, wynika również z badania enel-med.
Prywatnie najczęściej chodzimy do stomatologa – wskazuje tak 59% badanych. Co trzeci Polak korzysta z prywatnych konsultacji z okulistą (30% wskazań), a co piąty z ginekologiem (21%). Odpowiednio 17% i 16% respondentów stawia na wizyty prywatne u dermatologa i kardiologa.
„Prywatna opieka medyczna w Polsce zyskuje coraz większą popularność, trochę z konieczności ale jestem przekonany, że głównie z wyboru. Dwie trzecie Polaków uważa, że największą zaletą prywatnych placówek są mniejsze kolejki. Więcej niż połowie badanych (56%) wizyty prywatne kojarzą się z wyższą jakością usług, a co trzeci Polak docenia lepszych specjalistów” – podsumował prezes enel-med Jacek Rozwadowski, cytowany w materiale.
Raport „Łączy nas zdrowie” powstał na podstawie wyników badania opinii publicznej zleconego przez enel-med. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu Ariadna na trzech grupach respondentów. Pierwszą stanowiły osoby aktywne zawodowo w wieku 18 lat i więcej. Próba liczyła N=803 osoby. Drugą grupę stanowiły osoby aktywne zawodowo w wieku 18-30 lat (tzw. zetki). Próba liczyła 237 osób. Trzecią grupę stanowiły osoby aktywne zawodowo w wieku 50 lat i więcej (tzw. silversi). Próba liczyła 361 osób. Wszystkie kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono od 19 do 29 kwietnia 2024 roku. Metoda: CAWI.
Źródło: ISBnews
Artykuł 36% Polaków woli korzystać z prywatnej opieki medycznej pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.