Erbud dzięki dobrej pozycji gotówkowej widzi szanse na kolejne akwizycje, choć środki pieniężne są mu także potrzebne na rozwój spółki zależnej MOD21. Jak poinformował zarząd, jej rentowność się poprawia, choć w tym roku może jeszcze mieć stratę netto lub wynik w okolicach zera.
„Sytuacja Grupy jest bardzo komfortowa, posiadamy 300 mln zł gotówki […] – to pozwala w trudnych czasach bezpiecznie ‚przeżyć’, a w dobrych czasach, które przed nami – 2024, 2025, 2026 i 2027 rok – pozwala patrzeć na nowe akwizycje, choć w tym momencie nie mamy nic konkretnego […], może się coś pojawi” – powiedział Grzeszczak podczas konferencji prasowej.
„Na pewno musimy mieć gotówkę na moduły [spółkę MOD21], bo tutaj jeszcze w tym roku może pojawić się strata. […] Ale wszystkie nowe projekty dają nam już zysk, tylko kwestia ilości tych projektów, ilości przychodów spowoduje, czy będzie strata w tym roku, czy nie będzie. My zakładamy, że będzie lekka strata i dlatego tę gotówkę musimy mieć” – dodał.
Wiceprezes Jacek Leczkowski wskazał, że marża na sprzedaży MOD21 „rośnie i zbliża się do oczekiwań”.
„Już wiemy, że przychody [MOD21] będą [w tym roku] co najmniej podwojone, a chcemy, żeby były potrojone. Wynik w tym roku będzie dużo lepszy, ale jeszcze nie spodziewamy się przejścia przez zero” – powiedział.
Ocenia też, że w tym roku MOD21 ma szansę na podpisanie pierwszego kontraktu w drewnianym budownictwie modułowym w Polsce.
Zarząd poinformował także, że w związku ze spodziewanym boomem inwestycyjnym w Polsce i ożywieniem w Niemczech cala grupa „na pewno będzie rosła, jak chodzi o przychody” w kolejnych latach. W budownictwie kubaturowym zakłada ostrożny wzrost.
„Nie skupiamy się na powiększaniu w sposób dramatyczny przychodów w kubaturze. Podchodzimy do kontrakcji jeszcze ostrożniej niż zwykle, chcemy pozyskać kilkaset milionów [do backlogu] w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nie chcemy się podwajać czy potrajać w kubaturze, lekko chcemy urosnąć” – powiedział także Leczkowski.
Grupa Erbud to polska grupa budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. W 2023 r. miała 3,23 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews
Artykuł Erbud nie wyklucza akwizycji, poprawi w tym roku wyniki MOD21 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.