Wskaźnik kwartalnych prognoz zatrudnienia pozostał w I kw. br. na poziomie zbliżonym do poprzedniego odczytu, natomiast wzrósł udział podmiotów informujących o nieobsadzonych miejscach pracy (do 44,7% z 43,6% w IV kw. 2023 r.), podał Narodowy Bank Polski (NBP).
„Oczekiwane ożywienie koniunktury nie przekłada się jednak na rewizje planów firm w zakresie zatrudnienia. Wskaźnik kwartalnych prognoz zatrudnienia – choć relatywnie wysoki na tle historycznym – pozostał na poziomie zbliżonym do poprzedniego odczytu” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
W świetle wyników SM NBP w I kw. br. wzrósł udział podmiotów informujących o nieobsadzonych miejscach pracy (do 44,7% z 43,6% w IV kw. 2023 r.), kształtując się na poziomie nieco wyższym od wieloletniej mediany (43,8%), wskazano.
„Wzrost ten był widoczny w niemal wszystkich analizowanych sektorach gospodarki (poza budownictwem), a jego skala była szczególnie znacząca w energetyce (do 47,9% z 40,9%)6. Jednocześnie udział przedsiębiorstw wskazujących na braki kadrowe jako barierę dla ich rozwoju kształtował się na niskim – i wyraźnie niższym niż w poprzednim badaniu – poziomie (2,6% wobec 4,6% w I kw. br. i długookresowej mediany na poziomie 5,3%)” – czytamy dalej.
Zgodnie z deklaracjami respondentów SM NBP w I kw. 2024 r. na większości rynków nieznacznie pogłębiła się przewaga podaży nad popytem.
„Na występowanie nadpodaży na rynku sprzedaży produktów i usług wskazywali najczęściej producenci dóbr zaopatrzeniowych oraz konsumpcyjnych (trwałych i nietrwałych). Jednocześnie relacja podaży i popytu wyraźnie pogorszyła się w obszarze usług nierynkowych, choć nadal występowała tutaj niewielka przewaga popytu” – wskazał bank centralny.
W IV kw. 2023 r. wzrost zagregowanego zatrudnienia ponownie spowolnił (do 0,5% r/r z 0,8% r/r w III kw.), kształtując się poniżej pierwszego kwartyla swojego rozkładu.
„W świetle wyników SM NBP w I kw. br. wzrósł udział podmiotów informujących o nieobsadzonych miejscach pracy (do 44,7% z 43,6% w IV kw. 2023 r.), kształtując się na poziomie nieco wyższym od wieloletniej mediany (43,8%). Wzrost ten był widoczny w niemal wszystkich analizowanych sektorach gospodarki (poza budownictwem), a jego skala była szczególnie znacząca w energetyce (do 47,9% z 40,9%)” – napisano dalej w raporcie.
Jednocześnie udział przedsiębiorstw wskazujących na braki kadrowe jako barierę dla ich rozwoju kształtował się na niskim – i wyraźnie niższym niż w poprzednim badaniu – poziomie (2,6% wobec 4,6% w I kw. br. i długookresowej mediany na poziomie 5,3%), podano także.
Źródło: ISBnews
Artykuł Prognozy zatrudnienia bez większych zmian w I kw., rośnie udział firm z wakatami pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.