Ustawa dot. mrożenia cen energii na II półrocze trafi do Sejmu w tym miesiącu



Ustawa dotycząca mrożenia cen energii na II półrocze br. trafi pod obrady Sejmu w tym miesiącu, zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że jeśli chodzi o nowe naliczanie ceny energii, to „będzie stabilnie będzie akceptowalnie”.

„Przypominam, że do czasu, kiedy kończy się obowiązywanie obecnie ustawy jeszcze trochę czasu mamy. Natomiast chciałabym, żeby w kwietniu ta ustawa trafiła do Sejmu” – powiedziała Henning-Kloska w TVP Info.

Zapytana jakiego rzędu wzrostu cen energii w rachunkach mogą oczekiwać gospodarstwa domowe odpowiedziała: „Będzie stabilnie, będzie akceptowalnie. Naprawdę nie ma co straszyć Polaków, natomiast proszę dać rządowi zakończyć pracę – wtedy będziemy prezentować ustawę jak zostanie ona przyjęta”.

„Trwają obliczenia, ale – tak jak powiedziałam – [podwyżka] to będzie naprawdę na poziomie kilkunastu pewnie, może 30 zł do rachunku” – dodała minister.

Podtrzymała plany wsparcia najuboższych poprzez przyznanie bonu, którym zostanie objętych ok. 3,5 mln gospodarstw domowych.

„Trzeba będzie się zwrócić o ten bon, udokumentować niższe dochody […] wypełnić oświadczenie i wniosek” – dodała Henning-Kloska.

Podtrzymała też wcześniejsze wypowiedzi, że uzyskanie bonu energetycznego będzie warunkowane kryterium dochodowym „inne dla gospodarstw jednoosobowych, inne dla gospodarstw wieloosobowych – będziemy to przeliczać na osobę w rodzinie.

W połowie marce prezes Urząd Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin informował, że Urząd rozmawia z rządem na temat dalszego postępowania w kwestii osłon na rynku energii elektrycznej, gazu i ciepła, a z rozważanych propozycji wynika, że po zmianach (od 1 lipca) na pewno nie będzie „istotnych, drastycznych” wzrostów cen.

Według projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) w scenariuszu zakładającym wycofanie działań antyinflacyjnych przez rząd wzrost cen energii może przejściowo przekroczyć 20% r/r. 

Analitycy szacują wzrost cen rachunku za energię od 1 lipca o 15%. 

W grudniu 2023 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Celem ustawy jest ograniczenie w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. wpływu podwyżek cen energii elektrycznej, gazu i ciepła na najbardziej wrażliwych odbiorców tych produktów, w tym odbiorców będących gospodarstwami domowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, podmiotami użyteczności publicznej.

Źródło: ISBnews

Artykuł Ustawa dot. mrożenia cen energii na II półrocze trafi do Sejmu w tym miesiącu pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply