Equinor i Polenergia złożyły wniosek o decyzję środowiskową dla farmy offshore Bałtyk I



Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku, podała Polenergia.

Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim (o mocy 1,56 GW) i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, wskazano w komunikacie.

„Aktywnie uczestniczymy w transformacji energetycznej kraju, rozwijając morską energetykę wiatrową, aby Polska mogła korzystać z energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Mamy najwyższej jakości technologie i rozwiązania, które realizujemy w naszych projektach. Bałtyk II i III będą jednymi z pierwszych farm wiatrowych na polskim morzu, a ich uruchomienie planowane jest na 2027 rok. Bałtyk I jest najbardziej zaawansowanym projektem fazy drugiej, planowanym do aukcji w 2025 roku. Zielona energia, która popłynie ze wszystkich trzech morskich farm wiatrowych zapewni stabilną energię odnawialną dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych” – powiedział prezes Equinora w Polsce Jerzy Michał Kołodziejczyk.

Morska farma wiatrowa Bałtyk I jest jednym z trzech projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III będą dysponować łączną mocą do 3 GW. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej realizowanej obecnie na Morzu Bałtyckim, o mocy do 1 560 MW.

Farma wiatrowa Bałtyk I będzie zlokalizowana około 80 km od linii brzegowej. Energia elektryczna z projektu popłynie kablami na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości do 20 km będzie przebiegać pod powierzchnią ziemi, by zachować walory turystyczne i krajobrazowe oraz by minimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.

Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej. Do tej pory, Bałtyk I uzyskał pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego, wymieniono w materiale.

Dwa bardziej zaawansowane projekty, Bałtyk II i Bałtyk III, mają zostać uruchomione w 2027 roku. Morskie farmy wiatrowe będą dysponować łączną mocą 1 440 MW. Projekty mają już zakontraktowanych dostawców najważniejszych komponentów. Dostawcą turbin został Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamentów – SIF Netherlands, zaś infrastruktury systemów elektrycznych – Hitachi Energy.

Equinor i Polenergia mają już także zabezpieczone umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla obu projektów. Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje firma Seaway7, a kkontrakt na morskie kable eksportowe otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. Partnerzy inwestycyjni podpisali także umowę ze spółką DNV, która zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

W tym roku rozpoczną się prace budowlane w bazie serwisowej w Łebie, która jako centrum logistyczno-operacyjne odpowiadać będzie za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji. W bazie zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Wszystkie trzy projekty wygenerują nawet 10 000 miejsc pracy, podsumowano.

Equinor jest norweską firmą szeroko związaną z sektorem energetycznym, budującą swoją pozycję w sektorze energetyki odnawialnej. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim.

Polenergia – notowana na GPW – jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia. Wchodzi w skład indeksu mWIG40. Spółka miała 5,6 mld zł przychodów w 2023 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł Equinor i Polenergia złożyły wniosek o decyzję środowiskową dla farmy offshore Bałtyk I pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply