Dzięki AI Polska może przyspieszyć proces konwergencji



Dzięki sztucznej inteligencji (AI) Polska ma szansę nieznacznie przyspieszyć swój proces konwergencji do zamożniejszych krajów UE, przewidują ekonomiści Credit Agricole Bank Polska.

„Wyniki naszej analizy są spójne z badaniami sugerującymi, że kraje o wyższym poziomie rozwoju gospodarczego będą w stanie na ogół w większym stopniu skorzystać z szoku technologicznego w obszarze sztucznej inteligencji niż kraje o niższym poziomie zamożności. Będzie to prowadziło do dywergencji i pogłębiania się dysproporcji rozwojowych pomiędzy krajami ‚bogatej Północy’ i ‚biednego Południa’, co jest spójne m.in. z wynikami badań IMF (2024). Jednocześnie z uwagi na indywidualne cechy poszczególnych gospodarek, kraje o podobnych poziomach zamożności mogą w różnym stopniu skorzystać z szoku technologicznego w obszarze sztucznej inteligencji. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, Polska ma szansę nieznacznie przyspieszyć swój proces konwergencji do zamożniejszych krajów UE” – czytamy w Makromapie banku „Kto skorzysta a kto straci na rozwoju sztucznej inteligencji?”.

Z kalkulacji banku wynika, że „im wyższy poziom rozwoju gospodarczego, tym większa gotowość kraju na szok technologiczny w obszarze sztucznej inteligencji”. Według ekonomistów banku, Polska ma szansę skorzystać z rozwoju sztucznej inteligencji w nieco większym stopniu niż wynikałoby to z poziomu rozwoju gospodarczego, dzięki kapitałowi ludzkiemu, który posiada.

„Wśród krajów, które mogą przyspieszyć swój proces konwergencji wskutek rozwoju sztucznej inteligencji są również inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Węgry czy Czechy. Uważamy, że wysokie miejsce tych krajów wynika z obserwowanych w nich relatywnie wysokich dysproporcji pomiędzy kapitałem ludzkim a poziomem zamożności” – czytamy dalej.

Podkreślono, że niskie miejsca w indeksie premii za wdrożenie sztucznej inteligencji (%) takich krajów, jak USA, Szwajcaria czy Niemcy wynikają z tego, iż przewagi wspomnianych wyżej krajów w obszarach istotnych z punktu skutecznego wdrożenia rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (np. takich jak kapitał ludzki, czy infrastruktura cyfrowa) nad pozostałymi krajami są na ogół mniejsze niż wynikałoby to z ich poziomu zamożności.

Zaznaczono, że w „większości przypadków słabością wspomnianych gospodarek jest niekorzystna struktura demograficzna, tj. wysoki udział starszych pracowników w strukturze zasobu siły roboczej, którzy zgodnie z literaturą mają mniejsze możliwości dostosowania się i skorzystania na szoku technologicznym w obszarze sztucznej inteligencji”.

Źródło: ISBnews

Artykuł Dzięki AI Polska może przyspieszyć proces konwergencji pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply