Holi pozyskało w rundzie pre-seed 3 mln złotych na zmianę podejścia do zdrowia metabolicznego
Otrzymane finansowanie pozwoli polskiemu startupowi z sektora HealthTech na ekspansję, rozwój technologii oraz wprowadzenie nowej oferty przełamując barierę w kompleksowym podejściu do zdrowia metabolicznego.
Holi, w pełni cyfrowa klinika zdrowia metabolicznego, która jako pierwsza w Polsce oferuje holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi, zakończyła rundę pre-seed o wartości 3 mln złotych. Przewodził jej niemiecki fundusz specjalizujący się w sektorze HealthTech, YZR Capital. Do rundy dołączył również berliński fundusz HEARTFELT_ oraz aniołowie biznesu, m.in. Damian Zapłata (CEO Modivo i były członek zarządu Allegro) i Robert Bogucki (współzałożyciel deepsense.ai i Codilime).
– Szacuje się, że ponad 200 milionów dorosłych cierpi na przewlekłe choroby metaboliczne w samej Unii Europejskiej. To zatrważające dane, jednak obserwując wzrastający trend zdrowego trybu życia, jesteśmy głęboko przekonani, że w najbliższej przyszłości świadomość zdrowia metabolicznego istotnie wzrośnie. Przyczynia się do tego Holi – komentuje Henric Hungerhoff, General Partner w HEARTFELT_. – Dzięki specjalizacji Holi, widzę bardzo duże pole do skalowania biznesu wyznając podejście tech-enabled clinic, co było dla nas istotnym elementem podczas podejmowania decyzji o inwestycji – dodaje Hungerhoff.
Na pograniczu diety, medycyny i lifestyle
Polska firma założona na początku 2023 roku przez Pawła Seweryna, wcześniej CEO Daftcode, oraz Mikołaja Szymańskiego, twórcy grupy KERRIS, zaczęła od najbardziej kompleksowego na rynku programu zdrowotnego ukierunkowanego na leczenie otyłości. Dzięki współpracy doświadczonych dietetyków, naukowców i rady medycznej, która czuwa nad metodologią, Holi to nie tylko startup technologiczny, ale również zarejestrowany podmiot leczniczy. Założeniem kliniki jest kompleksowe podejście do polepszania zdrowia metabolicznego – ogólnego stanu metabolizmu jednostki, który obejmuje różnorodne procesy fizjologiczne regulujące produkcję, magazynowanie i zużycie energii w organizmie. Choroby metaboliczne obejmują m.in. otyłość, insulinoodporność, cykrzycę typu 2, czy choroby serca.
– Medycyną przyszłości jest prewencja. My wdrażamy konkretny pomysł dzięki naszej specjalizacji w chorobach cywilizacyjnych i metabolicznych, przyczyniających się do zwiększenia ryzyka przedwczesnej śmierci od 20 do nawet 100 procent. Działamy na styku diety, medycyny i stylu życia, skupiając się na aspektach takich jak zmiana nawyków żywieniowych, regulacja snu, codziennej aktywności fizycznej i leczenia farmakologicznego precyzyjnie dobranego do pacjenta. Biznes zasilamy technologią, analityką biomarkerów zdrowotnych i autorską metodologią tworzoną przez czołowych polskich lekarzy – mówi Paweł Seweryn, współzałożyciel Holi.
Dzięki uzyskanemu finansowaniu, Holi będzie kontynuować swoją misję kompleksowego podejścia do zdrowia metabolicznego poprzez rozwój oferty, ekspansję rynkową oraz budowę własnej technologii.
– Przez kolejny rok chcemy się skupić przede wszystkim na wprowadzaniu kolejnych produktów i analityki do naszej oferty programów zdrowotnych, zbudowaniu nowej aplikacji dla naszych pacjentów i zespołu specjalistów oraz przeprowadzeniu walidacji na wybranych rynkach zagranicznych – dodaje Seweryn.
Klinika wykorzystująca technologie i… analogi GLP-1
Metodologia Holi zakłada przełomowe terapie, które zmienią podejście do leczenia otyłości poprzez indywidualny plan zmiany nawyków żywieniowych dzięki osiąganiu konkretnych celów ustalonych wspólnie między pacjentem oraz jego dietetykiem i lekarzem prowadzącym. Programy zdrowotne oferowane przez klinikę zakładają odejście od rygorystycznych jadłospisów i planów treningowych, oferując przejście na metodę małych celów. Dają także możliwość włączenia najnowszego leczenia farmakologicznego, jak chociażby analogi GLP-1 (Saxenda czy Wegovy), pod opieką specjalistów.
– Na rynku europejskim brakuje firm, które koncentrują się na zmianie nawyków indywidualnych pacjentów w celu poprawy zdrowia metabolicznego, co może potencjalnie obejmować bezpieczne wdrożenie agonistów GLP-1 jako jednego z wielu elementów układanki. Metodologia Holi jest pod tym względem wyjątkowa – mówi Markus Feuerecker, Founding Partner w YZR Capital, i dodaje: – Kiedy po raz pierwszy spotkałem Pawła i Mikołaja, zaimponowali mi swoją wizją i entuzjazmem. W ciągu ostatnich lat udowodnili, że są w stanie z powodzeniem realizować swoje przedsięwzięcia biznesowe, dlatego cieszymy się, że możemy wspierać ich w misji zmiany rynku zdrowia metabolicznego.
Źródło: Spółka
Artykuł Holi pozyskało w rundzie pre-seed 3 mln złotych na zmianę podejścia do zdrowia metabolicznego pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.