Osłabienie popytu zagranicznego mniej wpływa na gospodarkę Polski niż innych krajów CEE



Osłabienie popytu zagranicznego nie generuje w Polsce tak silnych zaburzeń, jak w innych gospodarkach regionu, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Glapiński wskazał w artykule w „Financial Times” w ramach współpracy z „Dziennikiem Gazeta Prawna”, nadesłanym do ISBnews przez NBP, że polska gospodarka wykazuje silną odporność na szoki zewnętrzne. 

„Ten istotny atut Polska zawdzięcza po części znacznej dywersyfikacji geograficznej i produktowej gospodarki: polskie towary i usługi są sprzedawane zarówno na relatywnie dużym rynku wewnętrznym, jak i na rynkach zagranicznych, gdzie polscy producenci lokują dużą część dóbr konsumpcyjnych, ale też dóbr pośrednich. W efekcie, choć wzrost eksportu stanowi istotny czynnik wspierający rozwój gospodarczy, to osłabienie popytu zagranicznego nie generuje tak silnych zaburzeń jak w innych gospodarkach regionu” – napisał Glapiński w artykule.

Jak podał wcześniej dziś NBP, eksport towarów z Polski spadł o 2,2% r/r do 25 704 mln euro w sierpniu br., zaś import spadł o 12,3% r/r do 25 213 mln euro. Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 491 mln euro wobec 319 mln euro dodatniego salda miesiąc wcześniej.

Źródło: ISBnews

Artykuł Osłabienie popytu zagranicznego mniej wpływa na gospodarkę Polski niż innych krajów CEE pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply