Rada Przedsiębiorczości zwróciła się z apelem do Sejmu o wycofanie nowelizacji przepisów dotyczących „Apteki dla Aptekarza”, a w przypadku, gdyby Sejm zakończył prace nad ustawą, zaapelowała do prezydenta o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, która zawiera przepisy regulujące kwestie aptek. Chce, by nowe przepisy wprowadzać w ramach nowelizacji prawa farmaceutycznego.
„Zwracamy się z apelem do Sejmu, Senatu i rządu o wycofanie kontrowersyjnej nowelizacji przepisów ‚Apteka dla Aptekarza’. Do Prezydenta RP apelujemy o niepodpisywanie tej nowelizacji” – czytamy w apelu.
Nowela, po wprowadzeniu poprawek przez Senat została skierowana do Sejmu. Poprawki nie dotyczą zmian w prawie farmaceutycznym, które znajdują się w tej regulacji. Po głosowaniu nad poprawkami Senatu nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.
Wprowadzane zmiany dotyczą m.in. zakazu przejęcia kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną, jeżeli podmiot przejmujący kontrolę jest wspólnikiem lub partnerem w spółce lub spółkach, które prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne, prowadzi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne albo wchodzi w skład grupy kapitałowej, która takie apteki prowadzi.
„Jest to kolejna sytuacja, w której sprawy dużej wagi dla rozwoju gospodarki próbuje się załatwiać nie tylko z pominięciem konsultacji społecznych, ale również w trybie ‚wrzutek’ do innych ustaw. Sposób wprowadzania nowelizacji zaostrzającej przepisy AdA 2.0 budzi nasz stanowczy sprzeciw” – wskazała Rada Przedsiębiorczości.
W ocenie Rady, zmiany regulacji w tym zakresie muszą być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, by „zaznajomić Parlament z istotnymi skutkami regulacji, spojrzeć na sprawę z punktu widzenia pacjenta, czyli wpływu na ceny i dostępność leków, a nie przez pryzmat grup interesów”.
„Postulujemy, aby nowe przepisy wprowadzać w ramach normalnego procesu legislacyjnego do ustawy Prawo farmaceutyczne, a nie aktów prawnych dotyczących zupełnie innych dziedzin. Postulujemy, aby wejście w życie nowych regulacji poprzedzało odpowiednie vacatio legis – nie kilka tygodni, lecz 12 miesięcy, aby pośpiech nie spowodował niebezpiecznej destabilizacji rynku. Postulujemy także, aby o przejęciu kontroli nad aptekami rozstrzygała decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – zaapelowała Rada Przedsiębiorczości.
Źródło: ISBnews
Artykuł Rada Przedsiębiorczości apeluje do prezydenta o veto do noweli dot. apteki dla aptekarza pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.