Senat wprowadził do noweli o OZE pakiet poprawek dot. tzw. cable poolingu



Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ma na celu m.in. dalsze zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. Poprawki te dotyczą m.in. cable poolingu.

Za nowelą wraz z poprawkami opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Senat zaproponował wprowadzenie pakietu poprawek dot. tzw. cable poolingu. Zakładają one, że wytwórcy będą zobligowani do zawarcia między sobą stosownych porozumień, które pozwolą jednemu podmiotowi wystąpić o jedne warunki przyłączenia do wszystkich instalacji. Poprawki wprowadzają możliwość współdzielenia przyłącza przy zachowaniu bezpieczeństwa pracy sieci, reguluje kwestię reprezentacji i odpowiedzialności przed prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Nowelizacja zakłada, że wytwórcy biometanu z biogazu lub biogazu rolniczego będą mogli prowadzić w tym zakresie działalność gospodarczą i korzystać z systemu wsparcia określonego w ustawie. Wprowadza definicję biometanu oraz wyłącza pojęcie biogaz rolniczy z definicji biogazu, rozszerza uprawnienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w zakresie prowadzenia kontroli informacji oraz oświadczeń składanych przez wytwórcę biometanu, określa zasady prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub biometanu z biogazu – przez utworzenie rejestru wytwórców biogazu prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Wytwórcy biometanu, którzy wejdą do systemu feed-in-premium otrzymują gwarancję uzyskania pomocy publicznej, na cały czas trwania wsparcia, tj. 15 lat, na podstawie złożonej prezesowi URE deklaracji i po spełnieniu określonych w projekcie ustawy wymagań, które upoważnią do uzyskania zaświadczenia o możliwości sprzedaży biometanu.

Nowela ustanawia zasady zawierania porozumienia o utworzeniu klastra energii oraz zmianę definicji klastra energii, tworzy rejestr klastrów energii oraz określa zasady ich funkcjonowania, ponadto określa wymagania, których spełnienie przez klaster energii będzie umożliwiać skorzystanie ze zwolnienia z opłat określonych w ustawie oraz z preferencyjnego sposobu rozliczeń (wymagania w zakresie stopnia pokrycia w ciągu roku łącznych potrzeb własnych członków klastra energii w zakresie energii elektrycznej, łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej, łącznej mocy magazynów energii na określonym w ustawie poziomie, a także wymóg, aby co najmniej 30%, zaś od dnia 1 stycznia 2027 r. co najmniej 50%, energii wytwarzanej w klastrze energii pochodziło z OZE).

Podstawowy mechanizm preferencji dla klastrów energii będzie obejmował zwolnienia z opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej oraz obowiązków związanych ze świadectwami pochodzenia w odniesieniu do energii elektrycznej wytworzonej z OZE przez członków klastra energii i pobranej przez członków klastra energii dla każdej godziny okresu rozliczeniowego. Mechanizm będzie funkcjonował do dnia 31 grudnia 2029 r. i będzie uzależniony od wykazania spełnienia warunków wskazanych w ustawie.

Jednocześnie, dla członków klastrów energii, które wykażą wyższy poziom zużycia własnego, tj. powyżej 60%, jest przewidziany dodatkowy instrument wsparcia obejmujący upust od zmiennych składników taryfy dystrybucyjnej, tj. składnika zmiennego stawki sieciowej i stawki jakościowej.

Określono, że maksymalna łączna moc zainstalowana elektryczna morskich farm wiatrowych, w odniesieniu do których może zostać przyznane prawo do pokrycia ujemnego salda w drodze aukcji wynosi 12 GW do 2013r. (2025 r. – 4 GW; 2027 r. – 4 GW;  2029 r. – 2 GW; 2031 r. – 2 GW).

Doprecyzowano przepisy dotyczące pierwszeństwa zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych i instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz wprowadzono zasady wydawania i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE. Zaostrzono też warunki obowiązku przyłączania do sieci ciepłowniczej oraz warunki odłączania się od sieci systemu nieefektywnego energetycznego, co jest wymogiem dyrektywy RED II.

Wprowadzona została możliwość wydawania i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE, w celu wypromowania i zainteresowania ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła;

Nowela zakłada utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego OZE dla inwestorów.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat wprowadził do noweli o OZE pakiet poprawek dot. tzw. cable poolingu pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Senat odrzucił ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej



Senat odrzucił ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE), która zakładała utworzenie, utrzymywanie i rozwijanie systemu CIE zintegrowanego z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej (WK) w zakresie uwierzytelnienia użytkowników.

Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 50 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W ustawie proponowano, aby  system CIE był tworzony, utrzymywany i rozwijany przez PFR Portal. Uzasadniano, że PFR Portal ściśle współpracuje z innymi instytucjami finansowymi, tj. PFR, instytucjami finansowymi, Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami, Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, w celu informowania, m.in. o rynku emerytalnym, w tym o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).

System CIE miał być zintegrowany z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej w zakresie uwierzytelnienia użytkowników do narzędzi i usług systemu CIE.

W budowę CIE miały być zaangażowane różne podmioty: KPRM, ZUS, KRUS, PFR, PFR Portal, a także z instytucje finansowe i ubezpieczeniowe oraz agenci transferowi.

ZUS i KRUS miały udostępniać informacje o środkach zapisanych na kontach i subkontach ubezpieczonych.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat odrzucił ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Krzysztof Zalewski zostanie członkiem zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości



Rada nadzorcza powołała Krzysztofa Zalewskiego na stanowisko członka zarządu ds. zarządzania aktywami nieruchomościowymi z dniem 1 września 2023 r., podała spółka. Zalewski od czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. pełni funkcję prezesa zarządu w spółce H.Cegielski-Poznań, gdzie odpowiada za działania na rzecz budowania efektywności organizacji, restrukturyzację, współpracę z klientami krajowymi i zagranicznymi oraz zarządzanie aktywami majątkowymi, w tym nieruchomościami, podkreślono.

Polski Holding Nieruchomości (PHN) jest jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych pod względem wartości portfela. Od 2013 r. PHN jest notowany na GPW.

Źródło: ISBnews

Artykuł Krzysztof Zalewski zostanie członkiem zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Senat odrzucił nowelę ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie



Senat odrzucił nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, która regulowała m.in. wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Za wnioskiem o odrzuceniem noweli głosowało 51 senatorów, 46 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nowelizacja nakładała obowiązek przeprowadzenia analizy zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). W przypadku stwierdzenia niezgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami mpzp organy miały – zgodnie z proponowanymi przepisami – obowiązek odmowy wydania zgody.

Nowelizacja wprowadzała określenie „inwestycje strategiczne” dla katalogu przedsięwzięć prowadzonych na podstawie ustaw wymienionych enumeratywnie (m.in. linie tramwajowe i metro, inwestycje w zakresie lotnisk użytku publicznego, dla których na etapie decyzji o ustaleniu lokalizacji zgodność z ustaleniami mpzp nie byłaby wymagana, obiekty zawierające elementy o istotnym znaczeniu dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, inwestycje strategiczne, w odniesieniu do przedsięwzięć wymagających koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż objętych własnością górniczą przysługującą Skarbowi Państwa, a także koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złóż, o których mowa w ustawie Prawo geologiczne i górnicze.

Nowelizacja zakładała, że ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko można przeprowadzać na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko lokalizowanego na obszarach objętych formami ochrony przyrody.

Ponadto doprecyzowywała przepisy ws. wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji liniowych w odniesieniu do inwestycji kolejowych.

Bezterminowo wydłużała też obecne 10-letnie plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000, będą one jednak przeglądane co 6 lat i w razie potrzeby aktualizowane. Zakładała dodanie organów opiniujących przy wydawaniu decyzji zasadniczej dla obiektów jądrowych, a także podniesienie maksymalnego poziomu wydatków na sfinansowanie nowych zadań Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat odrzucił nowelę ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Senat za nowelą o Planie Strategicznym dla WPR ws. uproszczenia płatności bez poprawek



Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, której celem jest uproszczenie płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów i wprowadzenie płatności dla małych gospodarstw. Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Głównym celem noweli, której projekt stanowił przedłożenie poselskie, jest uproszczenie płatności bezpośrednich (w tym ekoschematów) wdrożonych ustawą o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Nowelizacja ustawy o Planie Strategicznym dla WPR wprowadza płatność dla małych gospodarstw, która zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Oznacza to, że rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie bez konieczności spełniania warunków określonych dla innych płatności.

W efekcie gospodarstwa najmniejsze mają zyskać zyskają dodatkowy czas (1 rok) na przygotowanie się i dostosowanie swoich gospodarstw do nowych wymagań związanych ze wsparciem realizowanym na nowych zasadach wynikających z Planu (w szczególności z ekoschematami).

Z płatności dla małych gospodarstw będą mogły skorzystać gospodarstwa do 1 do 5 ha użytków rolnych.

Wysokość płatności dla małych gospodarstw ustalono na poziomie 225 EUR/ha. Stawka ta przewyższa łączny poziom dwóch najpowszechniej stosowanych płatności bezpośrednich, tj. podstawowego wsparcia dochodów oraz płatności redystrybucyjnej, ale jest niższa od łącznego poziomu płatności, jakie rolnik może uzyskać decydując się na podjęcie dodatkowych zobowiązań i ubieganie się o płatności w ramach ekoschematów.

Przyznanie płatności ma następować na żądanie rolnika składane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Termin na złożenie żądania ustalono na 31 sierpnia 2023 r.

Jednocześnie nowelizacja zakłada, że w decyzji o przyznaniu płatności zmniejszana byłaby jedynie ta płatność, której dotyczy naruszenie powodujące nałożenie kary. Jeżeli wysokość kary przekracza wysokość danej pomocy, to brakująca kwota będzie odliczana przez ARiMR z przyszłych płatności, lecz nie będzie zmniejszała innych płatności przyznanych w tej samej decyzji.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat za nowelą o Planie Strategicznym dla WPR ws. uproszczenia płatności bez poprawek pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Senat za nowelą o ubezpieczeniach eksportowych z poprawkami



Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach, która poszerza katalog ubezpieczeń eksportowych, dzięki czemu więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych. Poprawki dotyczą m.in. doprecyzowania sankcji za przekroczenie przepisów dotyczących zakazu przejęcia kontroli nad apteką ogólnodostępną.

Za nowelą wraz z poprawkami głosowało 73 senatorów, nikt nie był przeciwny, 23 wstrzymało się od głosu.

Nowela – prócz regulacji związanych z Korporacją Kredytów Eksportowych (KUKE) – zawiera również przepisy dot. rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz zmiany w prawie farmaceutycznym. Regulacja wprowadza zakaz przejęcia kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną, jeżeli podmiot przejmujący kontrolę jest wspólnikiem lub partnerem w spółce lub spółkach, które prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne, prowadzi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne albo wchodzi w skład grupy kapitałowej, która takie apteki prowadzi.

Inna z poprawek miała charakter doprecyzowujący.

Nowelizacja rozszerza katalog oferowanych przez KUKE ubezpieczeń, jak również katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tego rodzaju ubezpieczeń – o oddziały przedsiębiorców zagranicznych oraz podmioty dokonujące inwestycji w Polsce służące transformacji energetycznej kraju. Wprowadza też możliwość reasekuracji przez Korporację ubezpieczeń casco i OC w transporcie. Przepisy te będą miały zastosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych.

Nowe przepisy zapewnią ochronę ubezpieczeniową polskim eksporterom również w zakresie zakupu towarów. Będzie to możliwe poprzez wdrożenie do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na potrzeby dostawy importowej z krajów rozwijających się. Dotyczy to  przypadków, gdy przedsiębiorca ma otwarty przez KUKE limit kredytowy w polisie obrotowej na zagranicznych odbiorców swoich produktów lub usług (ubezpieczenie kredytu kupieckiego w eksporcie).

Wprowadzenie tego rozwiązania przyczyni się do zwiększenia obrotów handlowych polskich przedsiębiorców, a tym samym umożliwi ich rozwój i zwiększy możliwości współpracy z firmami zagranicznymi. Dzięki temu polscy eksporterzy będą mogli kupować towary i podzespoły wykorzystywane w procesie produkcyjnym, które są niedostępne lub występują w ograniczonej ilości w Polsce, co ostatecznie może zapobiec zakłóceniom łańcucha dostaw.

Nowelizacja wprowadza też rozszerzenie legitymacji KUKE do oferowania ochrony ubezpieczeniowej również w zakresie projektów pozaeksportowych.  Chodzi tutaj o ograniczenia do pokrywania ryzyka podmiotom prywatnym i publicznym w zakresie ich działalności służącej transformacji energetycznej Polski i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.  Rozszerzanie systemu wsparcia jest również konieczne dla dalszego rozwoju projektów OZE.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat za nowelą o ubezpieczeniach eksportowych z poprawkami pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Senat odrzucił ustawę o referendum ogólnokrajowym



Senat odrzucił nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym, która dopuszcza organizację referendum w dniu, w którym odbywają się wybory.

Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 51 senatorów, 46 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Projekt nowelizacji był przedłożeniem poselskim. Nowela miała na celu dostosowanie rozwiązań, umożliwiających przeprowadzanie referendum w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory: do Sejmu i do Senatu, wybory prezydenta Rzeczypospolitej lub wybory do Parlamentu Europejskiego.

W noweli przesądzono, że  głosowanie przeprowadza się w godzinach głosowania określonych w ustawie Kodeks wyborczy.

Kolejne zmiany ujednolicające dotyczyły wskazania, że:

– informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych podaje się w terminach określonych w Kodeksie wyborczym;

– zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego we właściwych wyborach lub w wyborach do Parlamentu Europejskiego dotyczy również głosowania korespondencyjnego w referendum;

– wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa we właściwych wyborach lub w wyborach do Parlamentu Europejskiego dotyczy również referendum, a akt pełnomocnictwa sporządzony w związku ze wskazanymi w nim wyborami lub w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego dotyczy również głosowania w referendum.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat odrzucił ustawę o referendum ogólnokrajowym pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Indeks WIG20 spadł o 0,02% na zamknięciu w piątek



Indeks giełdowy WIG20 spadł o 0,02% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 189,24 pkt w piątek, 28 lipca.

Indeks WIG spadł o 0,03% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął 71 965,41 pkt.

Indeks mWIG40 spadł o 0,19% i osiągnął poziom 5 271,07 pkt, zaś sWIG80 wzrósł o 0,18% do 21 958,04 pkt.

Obroty na rynku akcji wyniosły 767,89 mln zł; największe zostały zanotowane przez ALLEGRO.EU S.A. – 97,26 mln zł.

Na GPW wzrosły ceny akcji 137 spółek, 173 spadły, a 105 nie zmieniły się.

Źródło: ISBnews

Artykuł Indeks WIG20 spadł o 0,02% na zamknięciu w piątek pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora gamingowego



Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora gamingowego z okresu 24-28 lipca.

Image Power: Pełne koszty gry „Offroad Mechanic Simulator” zwróciły się w ok. 37% w trzy doby po premierze tytułu na platformie Steam, która miała miejsce 24 lipca, podał Image Power.

SimFabric: Podpisał porozumienie z francuskim wydawcą Just For Games S.A.S. o rozszerzeniu na kolejne 2 lata współpracy wydawniczej w zakresie sprzedaży wersji pudełkowych gier spółki na konsole Nintendo Switch, podał SimFabric. Umowa obejmuje zarówno gry SimFabric z aktualnego portfolio, jak i nowe gry, które planowane są do wydania w wersji pudełkowej we współpracy z Just For Games, podkreślono.

Carbon Studio: Po połączeniu z Iron VR chce docelowo przenieść notowania na rynek główny GPW z NewConnect, poinformował zarząd spółki.

CD Projekt: Zdecydował o przeprowadzeniu redukcji ok. 9% zatrudnienia w studio CD Projekt RED do I kw. 2024 r., podała spółka. Koszty restrukturyzacji wyniosą ok. 4,5 mln zł i obciążą wynik Grupy za III kw. br., podano także.

Ovid Works: Zawarł list intencyjny z podmiotem zagranicznym z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w zakresie udzielenia mu płatnej licencji na stworzenie gry „Metamorphosis” w wersji VR, podała spółka.

Tencent: Zostanie większościowym akcjonariuszem spółki Techland, poinformował prezes Techlandu Paweł Marchewka.

VRFabric: Koszty portowania i marketingu gry „Train Mechanic Simulator VR” na urządzenia wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, Oculus Rift-S i Oculus Rift + Quest link w sklepie Meta Quest, w łącznej kwocie 155 tys. zł netto zostały, w całości zwrócone i aktualnie gra zarabia z każdą sprzedaną sztuką, podał VRFabric.

Klabater: Data premiery gry „RIN: The Last Child” jednocześnie na trzech platformach konsolowych PlayStation (PS4 i PS5), Xbox (One, X/S) oraz Nintendo Switch została ustalona na 21 września 2023 r., podał Klabater. Wcześniej w lipcu spółka informowała o podpisaniu umowy na wydanie gry na konsolach Xbox, PlayStation i Nintendo Switch; za produkcję tytułu odpowiada Space Fox Games. „RIN” to dwuwymiarowa gra platformowa z podgatunku metroidvania.

RedDeer.Games: Twórca i producent gier na konsole Nintendo Switch wydał „Family Chess” na urządzenia Apple.

Weird Fish: Producent gier wideo na PC i konsole udostępnił pierwszy koncept z nowej gry. Autorska produkcja studia to FPS o roboczej nazwie „Anabasis”. Aktualnie zespół przygotowuje demo nowego tytułu. Spółka podtrzymuje plany debiutu na NewConnect.

Movie Games: Gra „Brewpub Simulator” została udostępniona na Steam

Crystalia Games: Gra „Music Store Simulator” została udostępniona na Steam w early access. Wydawcami są CreativeForge Games, PlayWay.

Sony Interactive Entertainment: Ogłosił promocję, która obejmie konsole PlayStation 5. W terminie do 7 sierpnia PlayStation 5 ma być dostępna w cenie od 2379 zł u wybranych partnerów handlowych. Sony Interactive Entertainment przedstawiło też sierpniową ofertę subskrypcji PlayStation Plus. Wszyscy aktywni subskrybenci będą mogli pobrać trzy gry na platformy PlayStation 4 i PlayStation 5: „PGA Tour 2K23”, „Dreams” oraz „Death’s Door”. Oferta będzie dostępna dla wszystkich abonentów od 1 sierpnia do 4 września.

Render Cube: Producent „Medieval Dynasty” wprowadzi do gry grywalną postać kobiety. To nowość dla graczy, którzy zdecydują się na rozgrywkę w trybie co-op. Tryb wieloosobowy ma być dostępny w 2023 roku. Render Cube liczy także, że w najbliższych miesiącach dołączy do spółek notowanych na głównym parkiecie GPW w Warszawie.

Santander BP: Instytucja, jako sponsor rozgrywek League of Legends (LoL), wspólnie z Mastercard, przygotował akcję „Leć na finały EMEA Championship” dla fanów gry. Gracze, którzy chcą skorzystać z akcji, powinni zrejestrować się do 31 lipca. „Santander Bank dostrzega ogromny potencjał w świecie eSportu, który według szacunków Newzoo osiągnął w 2022 roku wartość 184,4 mld USD. Dlatego zostaliśmy sponsorem rozgrywek LOL. Dzięki temu partnerstwu chcemy dotrzeć do nowej grupy odbiorców i budować świadomość marki w zupełnie nowym segmencie” – powiedział dyrektor Departamentu E-Commerce i Komunikacji Klienta Detalicznego w Santander Bank Polska Łukasz Purzycki.

Tencent: Obok Techland w Polsce zainwestował m.in. w Bloober Team (ok. 20% udziałów) studio The Parasight, studio Exit Plan oraz 1C Entertainment (obecnie Fulqrum Games) właściciela QLOC, Cenega, Muve.

VRFabric: Gra „Train Mechanic Simulator VR” udostępniona na urządzeniach wirtualnej rzeczywistości w sklepie Meta Quest.

CI Games: Active Ownership Fund nabył 60 obligacji o wartości nominalnej 6 mln euro. Obligacje uprawniają do nabycia do 5,4 mln akcji, stanowiących 2,87% akcji i głosów na walnym.

Gameparic: Zaprosił graczy do udziału w fazie testów demo of ASMR Food Experience na Steam.

Feardemic: Gra „Afterdream” pojawi się 28 września na Nintendo Switch, PlayStation 5, and Xbox Series X|S.

AppGallery: Trzeci największy sklep z aplikacjami na świecie trzeci rok z rzędu organizuje skierowaną do graczy kampanię Game Fest. Współpracując z twórcami tytułów takich, jak „Lords Mobile”, „World of Tanks”, „Doomsday” czy „The Walking Dead”, AppGallery przygotowało dla mobilnych graczy kupony rabatowe, szereg zniżek i kodów podarunkowych do wykorzystania w wybranych grach. Mogą je odebrać zarówno użytkownicy smartfonów Huawei, jak i pozostałych urządzeń z systemem Android. Kampania potrwa do końca sierpnia 2023 r., a jej punkt kulminacyjny przypadnie na targi Gamescom w Kolonii, gdzie gracze będą mieli okazję odwiedzić stoisko AppGallery.

Xbox: Ogłosił zupełnie nowy interfejs, który wkrótce pojawi się na konsolach Xbox Series X|S oraz Xbox One. Wprowadzone zmiany zapewnią wiele możliwości personalizacji Dashboardu. Aktualizacja dotrze do wszystkich graczy w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło: ISBnews

Artykuł Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora gamingowego pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora TMT



Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 24-28 lipca.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

E-administracja: Sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur, której celem jest wprowadzenie obowiązku wystawiania i otrzymywania przez podatników faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Przetwarzanie danych: Rząd planuje nowelizację uchwały ws. Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa”, która wprowadza zmiany definicji centrum Przetwarzania Danych (CPD), chmury obliczeniowej, chmury publicznej, PChO, RChO, Rządowego Klastra Bezpieczeństwa (RKB) oraz sieci rządowych oraz wprowadza definicje Systemu Zapewnienia Usług Chmurowych (ZUCH), podzielonej odpowiedzialności oraz brokera usług, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Handel: Rynek handlu detalicznego artykułami spożywczymi, dyskontów i sprzedaży internetowej będzie rósł średniorocznie o 6% w latach 2023-2028, przy wzroście dyskontów o 9% oraz sprzedaży internetowej – o 10%, wynika z szacunków firmy badawczej PMR. W 2022 r. rynek handlu detalicznego artykułami spożywczymi osiągnął wartość blisko 368 mld zł.

Płatności odroczone: Z usług płatności odroczonych (ang. buy now, pay later, BNPL) lub rozłożenia płatności na raty skorzystało w Polsce 64% konsumentów, wynika z raportu „European Retail Banking Radar 2023” opracowanego przez firmę doradczą Kearney. Polacy, obok Szwedów i Włochów, znajdują się w czołówce użytkowników płatności odroczonych.

Telekomunikacja: Orange Polska planuje zakończyć wyłączanie sieci 3G w 2025 r., T-Mobile Polska ostatnie obszary 3G wyłączy do końca 2023 r., a Play nie ma aktualnie planu wygaszania usług w technologii 3G, podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

AI: Z technologii AI korzysta 15% firm we Polsce, a 13% planuje je wdrożyć do końca 2023 r. Globalnie blisko 4 na 10 firm korzysta z tego typu rozwiązań, wynika z badania KPMG w Polsce. W Polsce sztuczna inteligencja wykorzystywana jest najczęściej w marketingu, produkcji i planowaniu łańcucha dostaw.

AI: Badanie Avanade Trendlines wskazuje, iż 85 proc. organizacji liczy na wzrost przychodów do 2025 r. w wyniku wdrożenia rozwiązań AI. Jednocześnie jedynie 36 proc. ankietowanych liderów ze świata biznesu i IT uważa, iż dysponuje odpowiednimi kompetencjami do identyfikacji ryzyka i minimalizacji szkód wynikających z nieodpowiedniego wykorzystania sztucznej inteligencji. Niemal połowa z nich (48 proc.) przyznaje, że w ich organizacjach brakuje jasnych wytycznych i zdefiniowanej polityki AI, pozwalających na rozwój i odpowiedzialne wykorzystanie tej technologii.

Innowacje: Jak wynika z najnowszej edycji badania Barometr Retail firmy doradczo-technologicznej Future Mind, 45% ankietowanych ekspertów deklaruje, że ich organizacja posiada strategię do zarządzania innowacjami. Ponad połowa badanych (55%), twierdzi, że preferowanym sposobem ich wdrażania jest zakup specjalistycznego i spersonalizowanego oprogramowania od zewnętrznego dostawcy. Wiedzę technologiczną marketerzy czerpią głównie z mediów branżowych oraz dzięki współpracy z firmami doradczymi, a celem ich działań jest wdrażanie rozwiązań skupiających się na lojalizacji, personalizacji i customer intelligence.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Digital Network: Skonsolidowane przychody wyniosły 14,8 mln zł w II kwartale br. i były wyższe o 25% r/r, podała spółka, prezentując szacunkowe dane. Po sześciu miesiącach br. szacunkowe przychody grupy wyniosły 24,7 mln zł i były o 23% wyższe r/r.

Asseco SEE: Portfel zamówień Asseco SEE w bieżącym roku wynosi 298,1 mln euro i jest o 6% wyższy r/r, podała spółka. Spółka oczekuje zdecydowanie lepszego II półrocza wobec pierwszych sześciu miesięcy br. i zakłada ‚dopięcie’ w tym okresie kilku tematów akwizycyjnych. Asseco South Eastern Europe odnotował ok. 49 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2023 r. tj. spadł o 25% r/r, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

Grupa Transition Technologies (TT): Wypracowała przychody na poziomie ponad 390 mln zł w I półroczu 2023, co oznacza wzrost o ok. 18% r/r, podała spółka.

Orange Polska: Przewiduje przeznaczenie kwoty ok. 1,1 mld zł na inwestycje w sieć 5G w latach 2024-2026, poinformował CFO operatora Jacek Kunicki. Orange Polska podwyższył prognozę wskaźnika EBITDAaL na br. do niskiego jednocyfrowego wzrostu wskaźnika EBITDAaL (poprzednio płaski/niski jednocyfrowy wzrost EBITDAaL) oraz prognozę przychodów do niskiego do średniego jednocyfrowego wzrostu przychodów (poprzednio niski jednocyfrowy wzrost), podał operator. Orange Polska odnotował 239 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2023 r. wobec 243 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Trumpf Huettinger: Firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji nowoczesnej elektroniki przemysłowej otwiera siódmy budynek w czwartej lokalizacji w aglomeracji warszawskiej. Firma wynajęła blisko 25 400 mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej w Kobyłce. W parku biznesowym należącym do dewelopera CTP uruchomi największą w Europie produkcję szaf sterowniczych dla przemysłu High-Tech. W transakcji najmu CTPark Warsaw East pośredniczyła agencja doradcza Colliers.

Antykwariat i Księgarnia Tezeusz: Dołączył do ekosystemu Izby Gospodarki Elektronicznej.

Ailleron: Zwiększa swoją pozycję w obszarze wykorzystania AI (artificial intelligence) i ML (machine learning). Krakowska spółka ostatnio nawiązała strategiczne partnerstwo z Google w zakresie migracji do chmury oraz zastosowania narzędzi Google Cloud do rozwoju aplikacji, AI i ML oraz zarządzania danymi. Ailleron wykorzystuje wspomniane technologie w swoich kluczowych produktach. Firma prowadzi także prace R&D m.in. w obszarze Generative AI i obszarze LiveBank.

Provident: Stanowisko dyrektora Departamentu Rozwoju Marki i Sprzedaży w Kanałach Internetowych objął Igor Jakuć. Będzie odpowiedzialny za budowanie pozycji marki na rynku, tworzenie i realizację strategii komunikacji marketingowej, podnoszenie efektywności działań marketingowych, a także planowanie i nadzór nad działaniami w poszczególnych kanałach marketingowych.

Nomios Poland: Dostawca rozwiązań i usług z zakresu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa cyfrowego, ogłasza partnerstwo strategiczne z Airlock, zaufanym międzynarodowym dostawcą rozwiązań bezpieczeństwa aplikacji webowych i interfejsów API. Porozumienie, obowiązujące od 01 lipca 2023 roku, umocni pozycję Nomios Poland jako certyfikowanego Partnera Gold Airlock, co pozwoli spółce na rozwijanie swojej oferty nie tylko na terenie Polski, ale także na rynku europejskim. Pierwsza faza ekspansji obejmie rynki: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Luksemburga i Włoch.

Endava: Brytyjska firma IT ogłosiła powołanie Country Managera w Polsce. Został nim Paweł Jankowski, który wcześniej pełnił stanowisko Delivery Unit Managera odpowiedzialnego za biura firmy w Warszawie i Łodzi. Paweł Jankowski ma bogate doświadczenie w branży technologicznej oraz udokumentowane osiągnięcia z zakresu budowania i prowadzenia silnych zespołów, a także w obszarze realizacji złożonych projektów dla klientów na całym świecie. „W ciągu ostatniego roku miałem szczęście pracować z zespołem niesamowicie utalentowanych osób, z którymi wspólnie osiągaliśmy postawione przed nami cele. Razem zrealizowaliśmy znaczące kamienie milowe, t.j. otwarcie czterech lokalizacji Endavy w Polsce, przyciągnięcie nowych talentów, zaangażowanie w różne inicjatywy wewnętrzne i zewnętrzne oraz stworzenie silnych podstaw dla przyszłego wzrostu firmy w naszym kraju, m.in. poprzez wdrożenie kultury, struktury i wartości pracy, które są dla nas w Endavie bardzo ważne. Jestem niesamowicie dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy i wierzę, że przed nami jeszcze wiele kolejnych sukcesów – mówi Paweł Jankowski, Country Manager w Endavie.

Exatel: Spółka zarządzająca światłowodową siecią transmisji danych o długości ok. 20 tys. km podpisała memorandum of understanding z tajwańskim przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Chunghwa Telecom Company. Firmy zamierzają realizować wspólne projekty w dziedzinie m.in. cyberbezpieczeństwa oraz badań i rozwoju (R&D) oraz rozwoju technologii SDN (Software-Defined Network). Porozumienie pozwoli polskiemu operatorowi telekomunikacyjnemu na wejście na rynek azjatycki i dalszą ekspansję międzynarodową. Chunghwa Telecom Company jest największą tajwańską firmą telekomunikacyjną i liderem technologii 5G. Jest to pierwsze tego typu porozumienie między spółkami technologicznymi z Polski i Tajwanu.

Advantech: Dostawca przemysłowych platform obliczeniowych, ogłosił współpracę ze spółką MOV.AI – producentem oprogramowania robotyki mobilnej. Celem partnerstwa jest zapewnienie producentom robotów autonomicznych, jak i integratorom systemów, dostępu do nowoczesnej przemysłowej technologii obliczeniowej oraz oprogramowania do budowania, wdrażania i obsługi inteligentnych robotów.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

Arteria: Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) przyjął uchwałę ws. wycofania z obrotu giełdowego na rynku regulowanym akcji Arterii z dniem 1 sierpnia 2023 r., podała spółka.

Grupa AB: Ustaliła parametry emisji nowej serii niezabezpieczonych obligacji o wartości nominalnej 80 mln zł, podała spółka. Emisja zostanie przeprowadzona w ramach Programu Emisji Obligacji z 2014 r. opiewającego na kwotę do 270 mln zł. Datę emisji obligacji wyznaczono na 18 sierpnia 2023 r. zaś datę wykupu na 18 lutego 2027 r. Oprocentowanie obligacji będzie zmienne w oparciu o stopę procentową opartą o wskaźnik WIBOR6M, powiększony o stałą marżę wynoszącą 260 pb.

XPlus: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny spółki sporządzony w związku z ofertą publiczną akcji serii B, C i F oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C, D, E, E1 i F oraz praw do akcji serii F, podała Komisja.

Centuria, Adminotaur: Polskie firmy zdecydowały o połączeniu, aby zdobyć pozycję lidera rynku business continuity, podały spółki. W najbliższych miesiącach Centuria i Adminotaur przeprowadzą integrację części swoich procesów biznesowych. Łączące się marki dostarczają usługi dla e-biznesów generujących rocznie ponad 3 mld zł sprzedaży.

Cellnex: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał z firmą umowę o finansowanie w wysokości 315 mln euro w celu wsparcia rozwoju infrastruktury telekomunikacji mobilnej niezbędnej do wdrożenia sieci 5G w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech i Polsce. Kredyt umożliwi uruchomienie inwestycji o łącznej wartości €631 mln, których celem jest poprawa i rozszerzenie w tych krajach zasięgu oraz zwiększenie wydajności infrastruktury sieci telekomunikacji mobilnej o bardzo dużej przepustowości. Pomoże to przyśpieszyć transformację cyfrową zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.

Proacta: W związku z realizacją wcześniejszych ustaleń udziałowcy zawarli umowy objęcia akcji Codeaddict. W ramach emisji akcji serii L w drodze subskrypcji prywatnej wprowadzonych zostanie łącznie ponad 104 mln akcji o wartości ponad 52 mln zł, które powędrują m.in. do udziałowców spółki Proacta. Oznacza to, że obie spółki wchodzą w ostatni etap połączenia i niebawem na rynku NewConnect pojawi się pierwsza spółka bioinformatyczna. „Cały proces połączenia spółek przebiega zgodnie z ustalonym harmonogramem i od początku realizujemy początkowe ustalenia zawarte w liście intencyjnym. Koncentrujemy się obecnie na formalizacji całego procesu i realizacji kolejnego kroku, czyli pozyskania kapitału na dalszy rozwój w ramach emisji serii M. Środki pozyskane od inwestorów pozwolą nam na dalsze skalowanie biznesu Proacta, szczególnie komercjalizacji produktów własnych spółki.” – powiedział prezes Arkadiusz Zachwieja.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Bookero: Nawiązał współpracę z Google, dzięki której system do zarządzania rezerwacjami online opracowany przez polski startup będzie wkrótce dostępny w ramach usługi Zarezerwuj z Google, a za pośrednictwem Bookero będzie można dokonać rezerwacji z poziomu Wyszukiwarki Google lub Map, podała spółka. Jako pierwsze nową funkcjonalność otrzymają podmioty z branży beauty.

Asbis: Otworzył spółki zależne w sześciu kolejnych krajach: w Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie, Mołdawii, Maroku oraz RPA, podała spółka. W RPA Grupa już otworzyła centrum dystrybucyjne, które zaopatruje całą Południową i Centralną Afrykę. Asbis zarządza obecnie 34 spółkami zależnymi, które prowadzą operacje w swoich krajach.

InPost: Podpisał umowę z Allegro na obsługę przesyłek zamawianych przez użytkowników platformy do Czech. Usługa będzie dostępna od września, a docelowo będzie rozszerzana na kolejne kraje, podała spółka. Allegro udostępni swoją sieć partnerom logistycznym, a InPost będzie odpowiedzialny za pierwszy etap transportu, tzw. „first mile”. Firmy zakładają obsługę 2 mln przesyłek do końca 2023 r.

Wasko: Podpisało umowę z Centrum Informatyki Resortu Finansów (CIRF) na dostawę 40 szt. serwerów stelażowych wraz z oprogramowaniem i wdrożeniem oraz 40 szt. kolejnych serwerów w ramach prawa opcji, podała spółka. Maksymalne łączne wynagrodzenie wynosi 33 067 320 zł brutto, w tym wynagrodzenie w ramach prawa opcji wynosi 16 533 660 zł brutto. Termin realizacji umowy w zakresie zamówienia podstawowego wynosi do 40 dni roboczych, a w ramach prawa opcji do 45 dni roboczych od dnia wysłania przez zamawiającego zawiadomienia o skorzystaniu z prawa opcji.

Alior Bank: Uruchomił nowy kanał kontaktu z klientami – InfoNinę, czyli wirtualną asystentkę, która dotychczas stanowiła wsparcie infolinii, teraz dostępna jest także w formie chatu, podał bank. Obecnie ok. 45% wszystkich rozmów jest w pełni zautomatyzowanych.

PKP Intercity: Aplikacja mobilna została wdrożona na początku tego roku i od momentu uruchomienia została pobrana ponad 650 tys. razy w sklepach Google Play oraz App Store, a za jej pośrednictwem przewoźnik sprzedał już milion biletów.

Läderach: Szwajcarski producent czekolady premium wdrożył rozwiązania od Comarch (Comarch ERP Enterprise i Comarch POS) w celu rozszerzenia strategii Direct to Customer (sprzedaży bezpośrednio od producenta do klienta końcowego, z pominięciem pośredników) będącej podstawą koncepcji sprzedaży wielokanałowej.

Klarna: Sieć płatności i zakupów, wspierana przez sztuczną inteligencję, nawiązała współpracę z Shoper. Właściciele aż 17 tysięcy e-sklepów działających na platformie Shoper zyskali możliwość oferowania swoim klientom innowacyjnych opcji płatności, dostarczanych przez szwedzki fintech.

Platige Image: Polskie studio kreatywne i IDEAS NCBR, ośrodek badawczo-rozwojowy w obszarze sztucznej inteligencji, rozpoczynają współpracę. Obie organizacje zobowiązały się m.in. do identyfikacji wyzwań w obszarze grafiki komputerowej oraz prowadzenia wspólnych badań naukowych, które pozwolą wdrożyć odpowiednie rozwiązania w branży kreatywnej.

Plus Bank: Wprowadził własną bramkę płatniczą, która pozwala na płatności BLIKIEM za usługi telekomunikacyjne Plusa. Dzięki niej klienci Plusa mogą w szybki, bezpieczny i wygodny sposób opłacić faktury online.

Oracle: Ogłosił ogólną dostępność narzędzia MySQL HeatWave Lakehouse, które umożliwia klientom wyszukiwanie danych w obiektowej pamięci masowej z taką samą szybkością, jak wyszukiwanie w bazie danych. MySQL HeatWave Lakehouse obsługuje różne formaty plików obiektowych, takie jak CSV, Parquet i pliki eksportu z innych baz danych, a także może łączyć dane z plików obiektowych i dane transakcyjne bazy danych MySQL w tym samym zapytaniu. Pliki magazynu obiektów są odpytywane bezpośrednio przez HeatWave bez kopiowania danych do bazy danych MySQL.„Ponad 80% danych jest przechowywanych w systemach plików, a liczba ta stale rośnie. Klienci chcą integrować i analizować te różnorodne dane zewnętrzne z wewnętrznymi danymi transakcyjnymi, ale często jest to zbyt skomplikowane lub zbyt kosztowne. MySQL HeatWave Lakehouse ułatwia klientom uzyskiwanie cennych informacji w czasie rzeczywistym poprzez łączenie danych w obiektowej pamięci masowej z danymi w bazie danych, jednocześnie uzyskując znacznie wyższą wydajność zapytań i znacznie szybsze ładowanie danych przy niższych kosztach” – powiedział Edward Screven, główny architekt korporacyjny w Oracle.

Lumiko: Producent i dystrybutor produktów mlecznych, zdecydował się na wdrożenie systemu zintegrowanego Impuls EVO, dostarczanego przez BPSC. Ten krok ma na celu zinformatyzowanie obszarów wcześniej niezdigitalizowanych oraz usprawnienie procesu rozliczania kosztów.

Samsung: Smartfony Galaxy Z Flip5 i Galaxy Z Fold5, smartwatche Galaxy Watch6 i Galaxy Watch6 Classic, oraz rodzina tabletów Galaxy Tab S9 są już dostępne w specjalnych przedsprzedażowych ofertach.

Kyndryl: Niezależny dostawca usług dla infrastruktury IT, został wybrany przez firmę Graś i Wspólnicy, wiodącą kancelarię prawną w Polsce, do wdrożenia platformy AML w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Applover: Uzyskał certyfikat ISO 13485, wymagany przy opracowywaniu aplikacji dla branży medycznej.

Źródło: ISBnews

Artykuł Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora TMT pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.