Czwartkowa sesja walutowa cechowała się niską zmiennością, pomimo ogłoszenia podwyżek stóp procentowych przez kilka banków centralnych w Europie. Podczas sesji para walutowa EUR/PLN wyznaczył na wykresie nowe 2,5-letnie minima, chwilowo znajdując się poniżej poziomu 4,42. Kurs USD/PLN zwyżkował 0,09%, zamykając się powyżej 4,04. Para walutowa EUR/USD zniżkowała 0,26%, kończąc sesję się w okolicach 1,10.
W piątek możemy zaobserwować znaczące osłabienie się kursu euro, które jest spowodowane publikacją rozczarowujących odczytów indeksów PMI dla kilku europejskich krajów. Zbiorczy wskaźnik PMI wg S&P Global spadł do poziomu 50,3 a więc znacząco poniżej zakładanego konsensusu równego 52,5. Słaby wynik był spowodowany przez Francję, której gospodarka ucierpiała przez strajki oraz niemieckie fabryki również odegrały pewną rolę.
Kraje strefy euro i EBC mogły zrobić więcej, aby wyjść z łagodnej recesji, której doświadczyły między październikiem a marcem. S&P ostrzegł, że wzrosły szanse, na to, aby zła koniunktura mogła rozciągnąć się na nadchodzący kwartał – zwłaszcza, że Europejski Bank Centralny nadal podnosi stopy procentowe. Produkcja pozostała głównym obszarem słabości w czerwcu, choć sektor usług również przechodzi przez fazę spowolnienia.
EBC zbliża się do końca swojej historycznej kampanii podwyżek stóp procentowych, ale ostatnio zasugerował, że podwyżki mogą być konieczne nawet po wakacjach. Głównym powodem powolnego spadku inflacji bazowej w strefie euro jest wzrost cen w prywatnym sektorze usług. W najbliższych miesiącach EBC będzie kładł większy nacisk na inflację bazową, nawet za cenę wzrostu gospodarczego.
Źródło: Superfund TFI / Daniel Targosz
Artykuł Rozczarowanie po odczytach indeksów PMI w Europie pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.