Znaczny udział obligacji Skarbu Państwa w aktywach banków implikuje wysoką wrażliwość banków na ryzyko zmiany wyceny tych instrumentów, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP). Jednocześnie NBP ocenia, że ryzyko dla stabilności finansowej związane z portfelem obligacji niewycenianych rynkowo jest w polskim sektorze bankowym niewielkie.
„Udział obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa (dalej razem zwanych: SPW) w aktywach sektora bankowego pozostaje stabilny od września 2022 r. Na koniec marca br. wartość SPW w portfelu banków wynosiła około 450 mld zł, co stanowiło około 20% aktywów sektora bankowego. Udział SPW w aktywach banków spadł od szczytowego poziomu ok. 25% (ok. 485 mld zł) na początku 2021 r.” – czytamy w „Raporcie o stabilności systemu finansowego”.
„Znaczny udział obligacji SPW w aktywach banków implikuje wysoką wrażliwość banków na ryzyko zmiany wyceny tych instrumentów. Pomimo znacznej ekspozycji, wpływ zmian cen rynkowych SPW na ich wartość księgową w bilansach banków jest ograniczany przez dwa czynniki: (i) banki mają możliwość stosowania różnych strategii ujęcia portfela obligacji w swoich księgach i jedynie około połowa portfela obligacji wyceniana jest rynkowo oraz (ii) w portfelu obligacji wycenianych rynkowo dominują SPW o krótszym średnim czasie trwania (duration), co ogranicza ich wrażliwość na zmiany rentowności obligacji. Dzięki temu, jedynie około 30% zmian rynkowej wartości obligacji przekładało się na spadek wyniku z wyceny portfela obligacji w kapitałach banków. W ostatnim czasie banki ograniczyły wrażliwość funduszy własnych na zmiany wyceny i na koniec grudnia 2022 r. była ona zbliżona do średniej długookresowej” – czytamy dalej.
Z drugiej strony, ostatnie zawirowania na globalnym rynku finansowym, a zwłaszcza przypadek Silicon Valley Bank w USA wskazują, że w niektórych warunkach źródło ryzyka dla stabilności banku może być związane z portfelem obligacji niewycenianym rynkowo, tzn. wycenianym zamortyzowanym kosztem i utrzymywanym do zapadalności, podkreślił bank centralny.
„W sytuacji napięcia w obszarze płynności lub spadku zaufania, wrażliwość banku może okazać się podwyższona z uwagi na percepcję rynkową co do ewentualnej konieczności sprzedaży obligacji z portfela niewycenianego rynkowo i w konsekwencji wykazania strat wynikających z dostosowania wyceny obligacji dotychczas niewycenianych rynkowo do bieżącej ceny rynkowej” – wskazano także.
Ryzyko dla stabilności finansowej związane z portfelem obligacji niewycenianych rynkowo jest w polskim sektorze bankowym niewielkie, zaznaczył NBP.
Źródło: ISBnews
Artykuł Znaczny udział obligacji SP w aktywach banków to wysoka wrażliwość na ew. zmiany wycen pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.