Konsumpcja prywatna spadnie realnie o 0,7% r/r w 2023



Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska prognozują pogłębienie spadku konsumpcji prywatnej w II kw. do -3,5% r/r z -2% r/r w I kw. br., tym samym oczekując spadku konsumpcji prywatnej w ujęciu realnym o 0,7% r/r w całym 2023 r. wobec wzrostu o 3,3% w roku ubiegłym. Bank podtrzymał prognozy wzrostu gospodarczego na lata 2023-2024 odpowiednio na poziomie +1,2% i +3,1% r/r, spodziewając się „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki.

„Uwzględniając znaczący spadek sprzedaży detalicznej również w kwietniu, zdecydowaliśmy się obniżyć naszą prognozę dynamiki konsumpcji w II kw. Oczekujemy, że spadek spożycia prywatnego pogłębi się z 2% r/r w I kw. do 3,5% r/r. Dynamika spożycia prywatnego będzie dodatkowo ograniczana przez efekty wysokiej bazy sprzed roku związane z popytem ze strony uchodźców z Ukrainy. Czynnikiem ograniczającym spadek spożycia prywatnego będzie wysoki popyt gospodarstw domowych na usługi, realizowany po części z wykorzystaniem zgromadzonych wcześniej oszczędności. Wraz ze spadkiem inflacji, dynamika realnego funduszu płac będzie zwiększać się w II poł. br. przyczyniając się do ponownego wzrostu konsumpcji w ujęciu r/r. Podsumowując oczekujemy, że konsumpcja obniży się w ujęciu realnym o 0,7% r/r w 2023 r. wobec wzrostu o 3,3% w 2022 r.” – czytamy w „Tygodniku ekonomicznym” Credit Agricole Bank Polska.

Credit Agricole Bank Polska zrewidował w górę prognozę nakładów brutto na środki trwałe do +4% r/r w 2023 r. z wcześniej szacowanych +1,7% wobec +5% zanotowanych w 2022 r. Bank zrewidował również w górę prognozę wkładu eksportu netto do PKB.

„Oczekujemy, że wzrost inwestycji przedsiębiorstw wyraźnie spowolni w II kw. z uwagi na efekty wysokiej bazy, jednak ponownie przyspieszy w II poł. br. Łączna kosztorysowa wartość inwestycji rozpoczętych, która jest wskaźnikiem wyprzedzającym dla nakładów brutto firm, wyraźnie zwiększyła się w IV kw. 2022 r. Uważamy, że będzie to czynnik wspierający ożywienie w inwestycjach przedsiębiorstw do końca br.” – czytamy dalej.

Jednostki sektora finansów publicznych będą dążyły do wykorzystania i rozliczenia środków unijnych dostępnych w ramach poprzedniej wieloletniej perspektywy finansowej UE (2014-2020), co będzie czynnikiem wspierającym dynamikę inwestycji publicznych, podano także.

Bank spodziewa się, że w kolejnych kwartałach nastąpi stopniowe ożywienie eksportu wraz z poprawą koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, czynnikiem dodatkowo wspierającym wzrost eksportu z Polski w średnim okresie będzie utrzymujący się napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski.

Podniesienie oczekiwanej ścieżki wkładu inwestycji i eksportu netto zostało skompensowane przez rewizję w dół prognozy wkładu zmiany zapasów, podano także.

„W warunkach obserwowanego obecnie spowolnienia aktywności gospodarczej na świecie coraz więcej firm zgłasza problem nadmiernych zapasów (zakumulowanych w okresie pandemii i po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę) i decyduje się na ich redukcję. Takiej tendencji sprzyja ustępowanie barier podażowych” – wyjaśnił bank.

„W 2024 r., wraz z oczekiwanym przez nas ożywieniem strefie euro i światowym handlu, prognozujemy, że tempo wzrostu PKB w Polsce umiarkowanie przyspieszy. Dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy w 2024 r. będą efekty niskiej bazy z 2023 r. Oczekiwany przez nas spadek inflacji będzie natomiast oddziaływał w kierunku zwiększenia konsumpcji. Nadal zakładamy, że realizacja projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy opóźni się do przełomu lat 2023 i 2024, co będzie ważnym czynnikiem wsparcia dla wzrostu inwestycji i wzrostu PKB w 2024 r.” – podsumowano.

Źródło: ISBnews

Artykuł Konsumpcja prywatna spadnie realnie o 0,7% r/r w 2023 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply