Orlen Synthos Green Energy (OSGE) – spółka PKN Orlen i Synthosu – rozważa Czechy i Litwę jako potencjalne lokalizacje budowy modułowych reaktorów atomowych (SMR), poinformował wiceprezes Jarosław Dybowski.
„Mamy wyłączność na technologię BWRX-300 w regionie i będziemy z tej wyłączności korzystać. Myślimy o tych lokalizacjach, gdzie mamy własne aktywa” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.
„Patrzymy na Litwę i Czechy, ale za wcześnie jest mówić, że na pewno tam powstaną SMR-y, choć zainteresowanie strony czeskiej jest duże. Na pewno mamy plan ekspansji tej technologii poza Polskę” – dodał Dybowski.
Szef PKN Orlen potwierdził jednocześnie, że koncern planuje podać 13 kolejnych, potencjalnych lokalizacji SMR-ów w Polsce do końca 2023 roku.
„Analizujemy więcej lokalizacji, decyzję podejmiemy po zakończeniu wstępnych analiz” – wyjaśnił Obajtek.
PKN Orlen ogłosił niedawno, że pierwsze SMR w Polsce mogą powstać we Włocławku, Ostrołęce, Stawach Monowskich, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, okolicach Warszawy oraz Tarnobrzega-Stalowej Woli. Zapowiadał też, że do końca 2023 roku ogłosi w sumie 20 lokalizacji pod budowę SMR-ów. Obajtek informował także, że OSGE będzie w stanie rozpocząć inwestycję w pierwszy w Polsce reaktor w 2026 lub 2027 r.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews
Artykuł PKN Orlen rozważa Litwę i Czechy w kontekście budowy SMR-ów pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.