Wypłata dodatkowego świadczenia emerytalnego (tzw. 14. emerytury) planowana jest w tym roku na sierpień-wrzesień, natomiast w kolejnych latach zastosowany będzie specjalny mechanizm, pozwalający dopasować harmonogram wypłat do sytuacji płynnościowej finansów publicznych, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
„W tym roku wypłacimy ją w sierpniu-wrześniu, natomiast w kolejnych latach wpisaliśmy taki elastyczny z punktu widzenia środków publicznych mechanizm określania czasu realizacji tego świadczenia każdego roku. Ale gwarantujemy, że to świadczenie będzie realizowane także w kolejnych latach” – powiedział Soboń w Radiu Lublin.
Wyjaśnił, że celem jest zachowanie ram płynności w budżecie. Wypłata następować będzie „pewnie jesienią roku kolejnego”, dodał.
Koszt wypłaty tzw. 14. emerytury wyniesie 9,8 mld zł w 2023 r. i 94,3 mld zł w dziesięć lat, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Projekt został przyjęty przez rząd i trafił już do Sejmu.
Źródło: ISBnews
Artykuł Wypłata 14. emerytury w tym roku planowana jest na sierpień-wrzesień pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.