Figene Capital oraz Cordiant Capital Inc. podpisały term sheet dotyczący możliwości udzielenia finansowania dłużnego w wysokości do 30 mln euro przez fundusze zarządzane przez Cordiant na realizację projektu lądowej farmy wiatrowej Unio Verde Gromadka, podało Figene Capital.
Cordiant jest wyspecjalizowanym globalnym zarządcą funduszy infrastrukturalnych, który inwestuje w infrastrukturę związaną z transformacją energetyczną, infrastrukturę cyfrową, a także w sektor agro i wytwarzanie żywności.
„Możliwość pozyskania kapitału od jednego z wiodących na świecie inwestorów infrastrukturalnych jest potwierdzeniem atrakcyjności naszego modelu biznesowego. To również ważny krok w procesie pozyskania finansowania dla całego naszego portfela inwestycyjnego. Unio Verde Gromadka jest naszym największym projektem farmy wiatrowej. Łączne nakłady niezbędne do realizacji tego projektu szacujemy na ok. 100 mln euro” – powiedział prezes Figene Capital Janusz Petrykowski, cytowany w komunikacie.
Na podstawie podpisanego term sheet fundusze zarządzane przez Cordiant mogą udzielić pożyczki w wysokości do 30 mln euro z przeznaczeniem na realizację projektu Unio Verde Gromadka. Ustalone zasady finansowania nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu umów. Udzielenie finansowanie zostanie poprzedzone badaniem due diligence projektu UVG oraz negocjacjami ostatecznych warunków umowy. Okres wyłączności negocjacyjnej wynosi 10 tygodni od daty podpisania term sheet i może ulec przedłużeniu.
„Na potrzeby projektu Unio Verde Gromadka mamy zabezpieczone wszelkie pozwolenia i warunki przyłączenia do sieci oraz umowę przyłączeniową. Ze względu na skalę tej inwestycji jej realizacja jest dla nas zadaniem priorytetowym. Farma ta może produkować rocznie ponad 150 GWh energii elektrycznej rocznie. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, może przełożyć się to na ponad 100 mln zł wyniku EBITDA w pierwszym, pełnym roku po uruchomieniu produkcji” – dodał Petrykowski.
Unio Verde Gromadka to spółka celowa Figene Capital posiadająca projekt farmy wiatrowej składającej się z co najmniej 14 turbin Vensys, o łącznej mocy 57,4 MW. Farma zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych niezbędnych do zrealizowania projektu to ok. 100 mln euro, a czas niezbędny na wybudowanie farmy wynosi około 18 miesięcy.
W 2022 r. Grupa Figene zaktualizowała swoją strategię rozwoju do roku 2024. Głównymi celami strategicznymi Grupy są dalsza akwizycja nowych projektów wiatrowych oraz uruchomienie wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych. Figene Capital zamierza zawierać kolejne kontrakty typu PPA z klientami biznesowymi, przypomniano.
Figene Capital to grupa firm energetycznych tworząca inwestycje OZE, sprzedająca i dostarczająca zieloną energię dla klientów biznesowych. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews
Artykuł Figene Capital ma term sheet z Cordiant Capital na 30 mln euro finansowania pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.