Po wskazaniu dwóch potencjalnych lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce, w ramach programu rządowego jesienią tego roku, w ciągu kilkunastu miesięcy wybrana zostanie jedna z nich oraz partner do budowy, zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował, że chęć budowy elektrowni sygnalizują oprócz Amerykanów także Koreańczycy i Francuzi.
„Jesienią będziemy mieli wskazane dwie lokalizacje. Tak wygląda procedura, że najpierw wskazuje się dwie lokalizacje, potem z niej wybiera się tę bardziej korzystną. Więc ten pierwszy krok jesienią, następny w ciągu kilkunastu kolejnych miesięcy – wskazanie kolejnej lokalizacji i wtedy również wskazanie partnera, który będzie tę elektrownię budował” – powiedział Sasin w radiowej Trójce.
Pytany, czy może być zbudowana we współpracy z Amerykanami, czy to jest wykluczone, powiedział: „W żadnym wypadku to nie jest wykluczone. To jeszcze jest przed nami”.
„Tutaj na pewno będą konkurować również o tę inwestycję te podmioty, które są na polskim rynku obecne” – podkreślił.
„W grze są oczywiście Amerykanie, ale to będzie przecież taki wybór, podobnie jak w tej pierwszej lokalizacji. Dzisiaj już sygnalizują zarówno Koreańczycy, jak i Francuzi swoją chęć uczestniczenia w tym wyścigu” – doprecyzował.
W ubiegłym roku rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w ramach programu rządowego. Lokalizacją wskazywaną dla tej elektrowni jest Lubiatowo-Kopalino.
Równocześnie Polska Grupa Energetyczna (PGE) i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały list intencyjny ws. współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Przyjęty przez Radę Ministrów harmonogram zakłada, że budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
Źródło: ISBnews
Artykuł Dwie lokalizacje dla atomu jesienią, wybór jednej i partnera w kilkanaście miesięcy pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.