Pracodawcy w Polsce opublikowali w styczniu 255,3 tys. nowych ofert pracy, tj. o 16,9% mniej r/r i o 3,2% więcej m/m, podano w raporcie Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce”, którego partnerem technologicznym była firma Element. To najniższa roczna dynamika od 12 miesięcy.
Łącznie w styczniu 2023 i grudniu 2022 pracodawcy opublikowali 504 tys. ofert, czyli o 8% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wydaje się, że właśnie ta wartość najlepiej oddaje aktualny stan polskiego rynku rekrutacji. Aktywność pracodawców spada i trend ten nieznacznie się pogłębia w stosunku do lata i jesieni, jednak aktywność ta jest relatywnie silna, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę ostatniego wzrostu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce, podano.
„Styczniowe dane z pewnością nieco rozczarowują. Spadek liczby ofert pracy rok do roku o 17% jest zimnym prysznicem po danych sprzed miesiąca, które były zaskakująco optymistyczne i pokazywały wzrost liczby ofert pracy. Wydaje się, że ani grudniowa euforia, ani styczniowe tąpnięcie nie oddają najlepiej rzeczywistości, a prawda leży gdzieś pośrodku. Rynek pracy w Polsce wszedł w fazę spowolnienia, pracodawcy tracą entuzjazm do tworzenia nowych miejsc pracy, ale są to na razie procesy powolne i przebiegające dość łagodnie. Obserwujemy je od kilku miesięcy i nie wydaje mi się, żeby w ostatnim czasie zadziało się coś niepokojącego. Pracodawcy stopniowo dostosowują się po prostu do obecnych warunków, kiedy, co prawda, koszty funkcjonowania są wysokie, ale też popyt utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie” – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.
Obecne wyniki na tle historycznym prezentują się relatywnie dobrze. Styczniowy wynik jest wyższy niż ten ze stycznia 2021 roku i kształtuje się blisko średniej dla miesięcy zimowych z ostatnich czterech lat, podkreślono.
„Aktywność rekrutacyjna firm w Polsce z początkiem roku wyraźnie spadła. Jest, co prawda, wyraźnie wyższa niż w szczytach pandemii, ale
dość daleko nam już do rekordów w liczbie rekrutacji, jakie odnotowywaliśmy jeszcze zimą ubiegłego roku. Na szczęście, nie mówimy o żadnych dramatycznych spadkach, a raczej o pewnym dostosowaniu. Wydaje się, że wykuwa się obecnie nowa normalność na rynku pracy, czyli aktywność pracodawców zmierza w kierunku poziomów średnich – gdzieś pomiędzy hurraoptymizmem a silnymi obawami o przyszłość” – dodał CEO Element. Recruitment Automation Software Maciej Michalewski.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews
Artykuł Liczba nowych ofert pracy spadła o 16,9% r/r w styczniu pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.