Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) zacznie funkcjonować z końcem marca przyszłego roku, poinformował prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski.
„Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego to spółka, która zacznie funkcjonować z końcem marca przyszłego roku. To jest proces […] przełomowy dla polskiej energetyki, będzie polegał na wydzieleniu aktywów węglowych do tej agencji” – powiedział Dąbrowski w radiowej Jedynce.
Na początku marca br. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Dokument przewiduje zakończenie całego procesu i utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) w IV kwartale 2022 r.
Z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa wydzielone mają zostać aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne mają skupić się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. Właścicielem aktywów węglowych ma być NABE, działająca w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.
W końcu października br. Business Insider Polska podał, że projekt NABE utknął na etapie wycen aktywów węglowych, gdyż zlecone w ramach procesu wyceny aktywów węglowych mają mocno odbiegać od oczekiwań spółek energetycznych. W związku z tym – według portalu – opóźnienie może sięgnąć kilku miesięcy, co najmniej do końca I kw. 2023 r.
Źródło: ISBnews
Artykuł NABE zacznie funkcjonować z końcem marca 2023 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.