KSF-M rekomenduje utrzymanie 0% bufora antycyklicznego w III kwartale 2022 roku



Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym (KSF-M) zarekomendował utrzymanie wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0% w III kwartale 2022 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP).

„Komitet, wykonując obowiązki ustawowe, podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do Ministra Finansów dotyczącej utrzymania w III kwartale 2022 r. wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%. Przedstawiciel Ministra Finansów zgodził się z rekomendacją i potwierdził brak potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie” – czytamy w komunikacie.

Na posiedzeniu przedyskutowano wyniki przeglądu możliwości wykorzystania bufora ryzyka systemowego oraz innych buforów kapitałowych w celu wzmocnienia odporności banków w Polsce. W ocenie Komitetu efektywne działania w zakresie polityki makroostrożnościowej wymagają koordynacji wymogów mikro- i makronadzorczych w zakresie łącznych wymogów kapitałowych obowiązujących efektywnie banki.

„Na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego Komitet wydał opinie w sprawie identyfikacji instytucji (O-SII) oraz nałożenia bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym. Identyfikacja instytucji oraz kalibracja buforów dokonana została z wykorzystaniem nowej metodyki, która jest zgodna z uchwałą KSF nr 60/2022 w sprawie rekomendacji dotyczącej metodyki, kryteriów identyfikacji i kalibracji buforów O-SII” – czytamy dalej.

Komitet, realizując zalecenie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie oceny skutków transgranicznych oraz dobrowolnej wzajemności środków polityki makroostrożnościowej zapoznał się z wynikami:

  • monitorowania ekspozycji polskiego sektora bankowego w Luksemburgu,
  • analizami dotyczącymi ekspozycji polskiego sektora bankowego w Niemczech.

W obu przypadkach uznał, że zachodzą przesłanki pozwalające na nieodwzajemnianie wprowadzonych w tych krajach instrumentów makroostrożnościowych, podano także.

Kolejne regularne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zaplanowano na grudzień 2022 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł KSF-M rekomenduje utrzymanie 0% bufora antycyklicznego w III kwartale 2022 roku pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply