Rząd jest gotów przedłużyć tarczę antyinflacyjną po 31 grudnia 2022 r., jeżeli będzie taka potrzeba, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.
„Cały czas analizujemy sytuację na rynku, jeżeli chodzi o kwestię odczytu inflacji i jesteśmy gotowi, aby te działania antyinflacyjne również w przyszłości, jeżeli będzie to potrzebne, przedłużać” – powiedział Muller podczas briefingu przed posiedzeniem Sejmu.
Sejm na obecnym posiedzeniu ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada wydłużenie tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Tarcza antyinflacyjna została wprowadzona na początku roku w ramach tarczy 1.0, a następnie przedłużana i poszerzana w ramach tarczy 2.0. Ze względu na fakt, że część rozwiązań obowiązywała do końca maja br., inne do końca lipca, przedłużono obowiązywanie wszystkich rozwiązań tarcz antyinflacyjnych do 31 lipca br. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przedłużyła rozwiązania tarczy antyinflacyjnej do 31 października br.
Rozwiązania te zakładają m.in. obniżenie akcyzy na energię elektryczną; zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych; obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 5%; obniżkę VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) najpierw z 23% do 8%, a następnie do 5%; obniżenie akcyzy na niektóre paliwa silnikowe; obniżenie podatku VAT z 23% do 8% na paliwa, wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej; wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny; wprowadzenie zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5%.
Źródło: ISBnews
Artykuł Jesteśmy gotowi przedłużać tarczę antyinflacyjną, jeżeli będzie taka potrzeba pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.