Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, wzrósł do 105 pkt w czerwcu br. ze 104,9 w maju br., podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wskaźnik został opracowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wśród przedsiębiorców już czwarty miesiąc z rzędu utrzymuje się przewaga nastrojów pozytywnych, mimo niepewności i nieprzewidywalności warunków gospodarczych, wojny w Ukrainie i rosnącej inflacji.
W porównaniu do analogicznego okresu z 2021 r. ogólny poziom MIK jest wyższy o 2,2 pkt. Czerwcowy odczyt wskaźnika jest po części skutkiem efektu niskiej bazy obserwowanej w poprzednim odczycie m.in. w obszarach wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Ponadto w przypadku płynności finansowej odnotowano silny spadek nastrojów m/m (-8,9 pkt.), wskazujący na pogarszanie się kondycji finansowej przedsiębiorstw, podano.
Na wynik MIK w czerwcowym odczycie w 2022 r. pozytywny wpływ miały prawie wszystkie komponenty, z wyjątkiem nakładów inwestycyjnych, w których odnotowano przewagę ocen negatywnych (88,3 pkt). Pozostałe sześć komponentów znalazło się powyżej poziomu neutralnego. Najwyższe wartości wskaźników koniunktury dotyczą płynności finansowej (116,8 pkt) oraz wynagrodzeń (112 pkt), przy czym w przypadku płynności finansowej odnotowano silny spadek nastrojów m/m (-8,9 pkt), wskazujący na zmniejszanie się dostępnych środków w firmach.
Za największą barierę działalności gospodarczej niezmiennie od początku roku firmy uznają niepewność sytuacji gospodarczej – za ważną lub bardzo ważną uznało ją w czerwcu 77% firm. Niewiele mniej (70%) zwracało uwagę na problemy związane ze wzrostem cen energii oraz na wzrost kosztów pracowniczych (63%). Niedostępność pracowników jest silnie utrudniająca barierą dla blisko połowy firm (48%). W stosunku do maja najbardziej wzrósł udział wskazań na rosnące koszty finansowania zewnętrznego (+6 pkt. proc. do poziomu 42%), a zmalał – na zatory płatnicze (-4 pkt. proc. do poziomu 45%), wskazano także.
„Nie ma zaskoczeń w pomiarach według sektorów. Najwyższy wskaźnik odnotowaliśmy w usługach (wzrost koniunktury w tym sektorze to obecnie trend ogólnoeuropejski i prawdopodobny znak odwracania trendów pandemicznych). Chociaż sezon budowlany w pełni, to w budownictwie utrzymuje się najniższy wskaźnik nastrojów (kolejny miesiąc ze spadkiem, nieznacznie powyżej poziomu neutralnego). W tym przypadku wojna przyczyniła się do kumulacji negatywnych zjawisk, tj. wygenerowała odpływ pracowników, a jednocześnie negatywnie wpłynęła na rynek surowcowy (np. stal) i tak już rozedrgany efektami pandemii” – powiedział kierownik Zespołu Strategii w PIE Paweł Śliwowski, cytowany w komunikacie.
W czerwcowym odczycie najwyższa wartość wskaźnika koniunktury odnosi się do firm dużych (112,6 pkt) i średnich (108,9 pkt). O ile w przypadku firm dużych nastąpił wzrost tego wskaźnika m/m (+ 9,5 pkt), to dla firm średnich odnotowano jego spadek (-5,2 pkt). Mikrofirmy są jedyną grupą przedsiębiorstw, dla której wskaźnik koniunktury jest poniżej wartości neutralnej (96,3 pkt), o 2,8 pkt mniej niż w maju. Interesująco przedstawia się porównanie wskaźników koniunktury w czerwcu 2022 r. z analogicznym okresem 2021 r. Tylko dla firm średnich wskaźnik koniunktury pogorszył się r/r (-2,2 pkt). Poprawił się natomiast w firmach dużych i mikro (po 3,4 pkt) oraz nieznacznie w małych (+0,1 pkt).
„W czerwcu, w stosunku do poprzedniego miesiąca, zmiana indeksu MIK miała jedynie kosmetyczny charakter (0,1 pkt). Jest to sygnał stabilizacji nastrojów przedsiębiorstw w II kwartale bieżącego roku. Firmy dostosowały się do gospodarczych wyzwań, które przyniosła wojna w Ukrainie. Korespondują z tym niskie wahania ocen w kluczowych obszarach dotyczących bieżącej aktywności, nowych zamówień i zatrudnienia. Towarzyszy im widoczna, lecz już nie aż tak silna jak na przełomie roku, presja płacowa. Ponadto, na uwagę zasługuje wyraźne osłabienie ocen w dostępie do finansowania. Dotyka ono przedsiębiorstw z wszystkich sektorów z wyłączeniem handlu. Co istotne, analiza przedsiębiorstw pod względem wielkości również pokazuje pogorszenie ocen i obejmuje nie tylko MŚP, lecz także duże firmy. Zmiany te można łączyć z podwyżkami stóp procentowych połączonych z zacieśnieniem polityki kredytowej w bankach. Przekłada się to na nieco większy pesymizm w ocenach sytuacji płynnościowej” – podsumował menedżer Zespołu Analiz Makroekonomicznych i Rynków Finansowych, Departament Badań i Analiz BGK Piotr Dmitrowski.
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews
Artykuł Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł o 0,1 pkt m/m do 105 w czerwcu pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.