54% Polaków obawia się wyłudzenia w wyniku kradzieży danych



Wyłudzenia w wyniku kradzieży ich danych boi się 54% Polaków, wynika z badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2022” przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej (BIK). 84% ankietowanych obawia się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku.

W opinii osób, które wzięły udział w badaniu, pierwsze miejsce na podium działań hakerskich zajął phishing. Z tą metodą wyłudzenia miało styczność 34% osób (21% pośrednio, 13% bezpośrednio). To socjotechnika, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak numer dowodu osobistego czy dane do logowania do konta bankowego, podano w materiale.

Zaraz po phishingu plasuje się grupa ataków przestępczych, skoncentrowanych wokół wyłudzeń pieniędzy poprzez maile sprzedażowe, informacje o szybkim zysku i wygranych, a także o krótkoterminowych ofertach specjalnych na zakupy online. Wskazała na nie niemal co trzecia osoba (29%).

Na trzecim miejscu znalazła się socjotechnika na fałszywe inwestycje. Co piąty badany (20%) spotkał się z oszukańczymi działaniami w postaci ogłoszeń kuszących łatwym zarobkiem i szybkim zyskiem.

„Polacy są świadomi niebezpieczeństwa, jakim jest kradzież ich danych. W ostatnim półroczu co najmniej jednego zagrożenia wyłudzeniem osobiście doświadczyło 32% dorosłych, w tym częściej mężczyźni (35%) niż kobiety (29%). Wyłudzenia w wyniku kradzieży danych boi się ponad połowa (54%) Polaków” – czytamy także w komunikacie.

Badanie „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2022” zostało przeprowadzone 30 marca 2022 r. przez Quality Watch dla BIK, CAWI, 18+, N 1 035.

Źródło: ISBnews

Artykuł 54% Polaków obawia się wyłudzenia w wyniku kradzieży danych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply