Fortum Power and Heat Polska planuje przeprowadzić dekarbonizację swoich elektrociepłowni tak szybko, jak to będzie możliwe, poinformował prezes Piotr Górnik. W pierwszej kolejności planowane są inwestycje w elektrociepłowni w Częstochowie.
„Zdecydowaliśmy się na rozwój projektów, które zastąpią węgiel w tych jednostkach innymi paliwami” – powiedział Górnik podczas spotkania prasowego.
W Częstochowie obecny udział węgla w miksie to ok. 70%, w Zabrzu – ok. 60%
„W Częstochowie 30% biomasy zostanie uzupełnione dodatkową biomasą bądź drewnem odpadowym. Ostateczny miks paliwowy będzie zależał od tego, jakie będą warunki konkurencyjne na rynku, jaka będzie dostępność paliw” – dodał prezes.
Fortum planuje modernizację kotła elektrociepłowni, tak by odejść od węgla.
„Zaczynamy od Częstochowy, która jest trochę starsza od Zabrza. Po to, by móc zmodernizować kocioł – co wymaga jego odstawienia na około roku, musimy zacząć od budowy nowych jednostek szczytowych. Na dziś są to jednostki węglowe, które zostaną wyłączone. Będziemy budować kocioł biomasowy i kocioł elektrodowy, zasilany energią elektryczną. Decyzję o budowie chcemy podjąć tak szybko jak to możliwe. Jesteśmy po studium wykonalności, prowadzimy pre-inżyniering, zmierzając do tego, by decyzja środowiskowa i gotowość do podjęcia decyzji inwestycyjnej była nie później niż w I kw. przyszłego roku, a najlepiej jeszcze w tym roku” – wyjaśnił Górnik.
Jednostka w Zabrzu już dziś jest lepiej dostosowana. Już dziś możliwe jest osiąganie 50% udziału paliwa RDF. Prace inwestycyjne w tej elektrociepłowni będą realizowane po zakończeniu prac w Częstochowie.
„Zdecydowaliśmy się pozostać w Polsce, a skoro tak, to realizujemy misję ‚Dla czystszego świata’, co w naszym przypadku – oprócz rzeczy, które robimy na co dzień – to chcemy odejść od węgla w tych jednostkach, które posiadamy, tak szybko jak to tylko możliwe” – podsumował prezes.
Pod koniec 2021 r. węglowe moce wytwórcze Fortum w Polsce wynosiły 0,1 GW.
Istotną częścią procesu dekarbonizacji jest dalszy rozwój rozwiązań cyfrowych wspierających efektywność energetyczną, w tym zarządzanie energią i ograniczenie jej zużycia zarówno na poziomie całych systemów, jak też na poziomie konkretnych użytkowników.
Fortum specjalizuje się w produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Oferuje również szeroki wachlarz specjalistycznych usług z obszaru energetyki klientom indywidualnym, instytucjom oraz producentom energii. Jest obecne głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce.
Źródło: ISBnews
Artykuł Fortum chce zdekarbonizować aktywa ciepłownicze w Polsce tak szybko jak to możliwe pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.