W tygodniu poświątecznym najbardziej wyczekiwane będą publikacje danych z Chin, m.in. szacunek PKB w I kw. br. Ponadto, pod koniec tygodnia opublikowane zostaną wstępne wskaźniki koniunktury PMI w strefie euro za kwiecień, już zapewne lepiej oddające wpływ zmian geopolitycznych na ocenę perspektyw gospodarczych, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W kolejnych tygodniach uwaga rynkowa może ponownie w większym stopniu skupi się na kwestii wojny w Ukrainie, jeżeli scenariusz wznowienia działań militarnych będzie się materializował. W tym kontekście kluczowe pozostaną decyzje dot. wdrażania sankcji oraz tendencji cenowych na rynku surowców. Jednocześnie, zakładając utrzymanie dotychczasowego charakteru konfliktu militarnego na Ukrainie wpływ tych informacji na globalny rynek finansowy pozostanie już zdecydowanie mniejszy niż na początku marca” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
W takich warunkach uwaga inwestorów zapewne coraz silniej będzie kierowana na publikacje danych makroekonomicznych weryfikujących skalę spowolnienia aktywności gospodarki globalnej w reakcji na: szok cenowy na rynku surowców energetycznych; – utrzymujące się problemy w globalnych łańcuchach dostaw; – oczekiwania zacieśnienia polityki pieniężnej przez główne banki centralne (głównie Fed), wskazali analitycy.
„Po dzisiejszej publikacji ostatecznego szacunku inflacji CPI za marzec (11,0% wobec szacunku flash 10,9%), w kolejnym tygodniu opublikowana zostanie jeszcze seria danych ze sfery realnej (rynek pracy, produkcja przemysłowa, budowlana, sprzedaż detaliczna), gdzie oczekujemy niższych rocznych dynamik wzrostu w głównej mierze z powodu zmian baz odniesienia. Szacujemy, że kwestia napływu uchodźców najsilniej w marcu wpływała na statystyki sprzedaży detalicznej” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews
Artykuł W centrum uwagi w tygodniu poświątecznym – dane z Chin i PMI strefy euro pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.