Polska nie zgadza się na włączenie do systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS) sektorów budownictwa i transportu, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
„Nie możemy się zgodzić na wprowadzenie ETS w sektorze budownictwa i transportu – takie jest oficjalne stanowisko Polski” – powiedział Zyska podczas panelu na Konferencji Energetycznej EuroPower & OZE Power.
Przypomniał, że Polska sprzeciwia się też dużemu udziałowi instytucji finansowych w obecnie działającym systemie.
„Obserwujemy zbyt duży udział podmiotów z sektora finansowego. Chcielibyśmy zaproponować wyłączenie firm finansowych, tych które nie dokonują rozliczenia uprawnień” – dodał.
Wskazał też na inne możliwości modyfikacji systemu, takie jak ograniczenia cen.
„Moglibyśmy wprowadzić np. te rozwiązania, które stosuje Wielka Brytania, oczywiście za zgodą Unii Europejskiej, w ramach unijnego konsensusu” – powiedział wiceminister.
Jedną z rozważanych propozycji mógłby być też krajowy system unikniętych emisji, z którego Polska mogłaby finansować rozwój sektora biogazu i biometanu.
„Nie jest to jeszcze oficjalna propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ale dyskusje trwają” – zaznaczył Zyska.
W styczniu br. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.
Źródło: ISBnews
Artykuł Polska jest przeciwna włączeniu budownictwa i transportu do systemu ETS pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.