Polska rozpocznie korzystanie z przypadającej na nią kwoty w ramach nowego instrumentu unijnej pomocy finansowej – Next Generation EU dopiero w 2022 r., a w latach 2022-2023 wykorzystane zostanie łącznie około 34% dotacji dostępnych w ramach całej alokacji tego instrumentu, podano w projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).
„W horyzoncie projekcji uruchomiony zostanie nowy instrument unijnej pomocy finansowej – Next Generation EU, którego celem jest wspieranie rozwoju gospodarek europejskich po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Sposób wydatkowania zasadniczej części środków z tego instrumentu przypadającej na Polskę (blisko 24 mld euro w horyzoncie do 2026 r.) określony został w Krajowym Planie Odbudowy, przyjętym przez polski rząd w końcu kwietnia br. Wydatki te będą przeznaczone m.in. na finansowanie projektów z zakresu transformacji energetycznej, rozwoju cyfryzacji i robotyzacji, zwiększenia dostępności i jakości systemu ochrony zdrowia oraz poprawy warunków konkurencyjności i ochrony producentów i konsumentów w sektorze rolnym” – czytamy w „Raporcie o inflacji”.
Istotna część środków zostanie tym samym przeznaczona na zwiększenie nakładów inwestycyjnych sektora przedsiębiorstw i finansów publicznych. W mniejszym stopniu wydatki te powiększą spożycie publiczne oraz transfery dla gospodarstw domowych, wskazał bank centralny.
„Projekt Krajowego Planu Odbudowy został przedstawiony Komisji Europejskiej na początku maja br., jednak do tej pory nie uzyskał on jej akceptacji. W konsekwencji, w bieżącej rundzie prognostycznej zakłada się, że Polska rozpocznie korzystanie z przypadającej na nią kwoty dopiero w 2022 r., a w latach 2022-2023 wykorzystane zostanie łącznie około 34% dotacji dostępnych w ramach całej alokacji powyższego instrumentu” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews
Artykuł Polska wykorzysta 34% środków Next Generation EU w 2022-2023 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.