W nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro w III kw., a od początku roku – 3,53 mld euro, wynika z danych CBRE. To wynik o 13% niższy r/r, ale w III kwartale 2021 odnotowano 41-proc. wzrost.
„Pandemia nie zatrzymała naszego rynku nieruchomości komercyjnych. Nieco niższy poziom aktywności inwestycyjnej w okresie pierwszych trzech kwartałów jest pokłosiem pandemii i przedłużających się procesów na rynku z jej powodu oraz zmiany najbardziej pożądanych aktywów z biur na logistykę, której po prostu brakuje. Jest zdecydowanie więcej inwestorów poszukujących magazynów niż dostępnych produktów w tym sektorze. Inwestorzy, zarówno rodzimi, jak i zagraniczni przyglądają się również rozwojowi sytuacji na scenie politycznej, ale na dziś nie wpływa ona na zachowania graczy” – powiedział dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE Przemysław Felicki, cytowany w komunikacie.
W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wartość obrotu na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 3,53 mld euro. Na ten wynik składały się 104 transakcje. Najmocniejszy okazał się III kwartał – wolumen inwestycyjny wyniósł 1,53 mld euro, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 0,77 mld euro w II kwartale i 1,23 mld euro w I kwartale, podano także.
Z raportu CBRE wynika, że umacnia się pozycja sektora logistycznego jako największego komponentu wolumenu inwestycyjnego. Od początku 2021 roku transakcje logistyczne stanowiły 47% wszystkich transakcji, podczas gdy sektor biurowy odpowiadał za 35%, a handlowy za 13%. Podkreślono, że w III i I kwartale odnotowano transakcje w sektorze hotelowym, który w zeszłym roku znacznie ucierpiał ze względu na pandemię.
„Widzimy też umacniającą się rolę sektora najmu instytucjonalnego. Na tym rynku odbyło się wiele transakcji. Niemniej cały rynek był ciekawy. Do inwestycji z ostatnich 3 miesięcy, w przekroju wszystkich sektorów, o których warto wspomnieć, należą m.in. kolejna faza biurowa Warszawskich Browarów, centrum logistyczne A2 Warsaw Park czy portfel handlowy wynajęty do Auchan w sześciu miastach Polski” – dodał Felicki.
Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym niezmiennie pozostaje Europa, która stanowi 58% całkowitego wolumenu. Na drugim miejscu z 20% znajduje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej, 7% z Azji, a 3% z Afryki. Rodzimy kapitał to 2% ogólnego wolumenu inwestycyjnego.
Źródło: ISBnews
Artykuł W nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro w III kw. pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.