Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje przekazanie do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) w IV kwartale br., podał resort. Celem noweli jest zwiększanie udziału OZE w krajowym zużyciu energii.
„Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych” – czytamy w komunikacie.
Główny kierunek planowanej nowelizacji to tworzenie prawa i warunków, które dają możliwość rozwoju zarówno indywidualnym producentom, jak i przedsiębiorcom. Ma to pozwolić na dalszy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii i nowe innowacyjne projekty. Propozycje rozwiązań mają też przyczynić się do zwiększania pozytywnego wpływu OZE na bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego.
Nowelizacja ustawy o OZE to również realizacja unijnych zobowiązań i transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zwanej dyrektywą RED II. Równolegle prowadzone są prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, który będzie wdrażał ww. dyrektywę w obszarze transportu, przypomniano.
„Nowe przepisy skierowane będą na rozwój i wzmocnienie nowych rozwiązań i technologii sektora OZE. W szczególności dotyczyć będą takich obszarów jak:
– biometan (m.in. definicja i zakres prowadzenia działalności),
– klastry energii (m.in. czytelne zasady tworzenia i zakres funkcjonowania),
– hybrydowe instalacje OZE, czy instalacje modernizowane,
– zwiększanie udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie” – czytamy dalej.
W ramach transpozycji unijnej dyrektywy RED II planowane jest także utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego jako wsparcie informacyjne w zakresie realizacji inwestycji OZE. Ponadto uproszczone zostaną procedury administracyjne oraz rozszerzone będzie stosowanie gwarancji pochodzenia, podano także.
„Przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepisy wpłyną pozytywnie na rozwój sektora OZE w naszym kraju. Będą także wsparciem dla nowych inwestorów i ich projektów. Jest to kolejny etap transformacji polskiego rynku energii elektrycznej, która jest niezbędna by zapewnić konsumentom i aktywnym odbiorcom ważną rolę w zapewnianiu elastyczności systemu elektroenergetycznego” – podsumowano.
Źródło: ISBnews
Artykuł Projekt nowelizacji ustawy o OZE trafi do konsultacji w IV kw. pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.