Pracodawcy w Polsce opublikowali w czerwcu br. 312 tys. nowych ofert pracy, tj.o 28,5% więcej niż przed rokiem (oraz o 2,8% więcej niż w maju br.), podano w raporcie „Rynek pracy w czasie COVID-19” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element.
W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 12,9 ofert pracy (wobec 9,2 rok temu). W czerwcu 2021 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – prawie 23 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 19 ofert. Nadal najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 5,7. W czerwcu 2021 roku pierwszy raz stolica Wielkopolski nie jest ostatnia, podkreślono.
„Na takie dane czekaliśmy całą pandemię. Siła polskiego rynku pracy mierzona liczbą uruchamianych procesów rekrutacyjnych nie tylko wróciła do czasów sprzed pandemii, ale wręcz je przebiła. To bardzo dobry znak dla całej gospodarki. Pokazuje, że polscy pracodawcy nie boją się dalszego rozwoju pandemii, niezależnie od tego, ile fal zakażeń jeszcze nas czeka. Chcą się rozwijać, chcą inwestować, chcą zwiększać i unowocześniać swoją działalność i potrzebują do tego dobrych pracowników. W samym czerwcu poszukiwali ponad 300 tys. osób. Z takim optymizmem przedsiębiorców raczej nie powinniśmy się obawiać o sytuację rynkową w najbliższej przyszłości” – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.
W czerwcu 2021 roku o 76% wzrósł popyt na zawody z działu IT, a o prawie połowę na specjalistów HR oraz marketingu i sprzedaży. Najmniejsze dynamiki widoczne są w finansach oraz w profesjach medycznych, ale wynika to głównie z efektu wysokiej bazy – porównujemy się z okresem sprzed roku, kiedy to popyt na te zawody już i tak był rekordowo silny, wskazano również.
„Liczba nowych ogłoszeń publikowanych miesięcznie wzrosła między styczniem a czerwcem o 80 tys. (prawie 40%) i przebiła nawet poziomy sprzed dwóch lat, a więc sprzed pandemii. Motorem tego wzrostu są specjaliści od technologii – informatycy, programiści, ale również osoby specjalizujące się w e-commerce czy digital marketingu. To pokazuje, że przyspieszony w czasie pandemii proces cyfryzacji polskich przedsiębiorstw nadal postępuje” – wyjaśnił CEO Element Recruitment Automation Software Maciej Michalewski.
W czerwcu 2021 r. w ofertach pracy zanotowano rekordową liczbę zachęt – na jedno ogłoszenie przypadało średnio 6,5 zachęty. To najwyższy wynik od początku badania, podkreślono.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews
Artykuł Liczba ofert pracy wzrosła o +28,5% pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.