Rząd planuje przyjęcie dokumentu określającego kierunki działań w zakresie migracji na lata 2021-2022 i zakładającego wzmocnienie systemu w zakresie legalizacji pobytu i zatrudnienia, a także uzupełnienia niedoborów na rynku pracy i zapewnienie udziału cudzoziemców zarówno o wysokich kwalifikacjach, jak i robotników niewykwalifikowanych z krajów sąsiednich, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka migracyjna Polski – kierunki działań 2021-2022” planowana jest na III kw.
„Dokument zakłada m.in. usprawnienie zarządzania procesami emigracyjnymi, imigracyjnymi, integracji cudzoziemców oraz zachęty do ich osiedlania się w Polsce, z uwzględnieniem bezpieczeństwa państwa, oraz stanowi odpowiedź m.in. na potrzeby polityki gospodarczej w zakresie pozyskiwania pracowników cudzoziemskich o odpowiednich kompetencjach dla uzupełniania zasobów ludzkich na rynku pracy, wynikające z występujących trendów demograficznych” – czytamy w wykazie.
Aby korzystać z migracji i minimalizować jej potencjalnie negatywne skutki niezbędna jest właściwa polityka państwa, realizowana przez administrację rządową, ale także i przez samorządy, organizacje społeczne, środowiska lokalne, zakłady pracy. Niezbędna jest więc polityka publiczna w zakresie migracji, podano także.
Głównymi kierunkami działań zaplanowanymi w obszarze legalnej migracji są:
- Wzmocnienie systemu instytucjonalnego w obszarze legalizacji pobytu i zatrudnienia;
- Uzupełnienie niedoboru na rynku pracy i zapewnienie znaczącego udziału cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach, jak i robotników wykwalifikowanych, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiedztwa wschodniego, z uwagi na bliskość językową i kulturową;
- Wykorzystanie potencjału polskich uczelni w zakresie kształcenia cudzoziemców;
- Zapobieganie nadużyciom i negatywnym konsekwencjom legalnej migracji.
Celem integracji cudzoziemców jest zapewnienie harmonijnego współistnienia cudzoziemców w polskim społeczeństwie, czytamy także.
Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez następujące działania:
- Zapewnienie różnym grupom cudzoziemców dostępu do programów integracyjnych dopasowanych do ich potrzeb;
- Wsparcie procesu integracji przez system edukacji;
- Poprawę jakości i dostępności usług publicznych dla cudzoziemców;
- Zapewnienie działań wspierających integrację skierowanych do społeczeństwa przyjmującego;
- Zapewnienie spójności społecznej w kontekście migracji.
Źródło: ISBnews
Artykuł Rząd chce określić kierunki polityki migracyjnej na lata 2021-2022 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.