Główną trudnością podczas poszukiwania pracy dla początkujących w IT, czyli tzw. juniorów, zdaniem 67% ankietowanych, są zbyt wysokie wymagania pracodawców, wynika z badania „Junior Candidate Experience 2021” przeprowadzonego przez portal No Fluff Jobs. Najbardziej niedopasowane elementy do proponowanego stanowiska to wymagane technologie (61%) oraz zadania na stanowisku pracy. Najmniej, bo 31% jako jeden z tych elementów wskazało widełki płacowe.
„Zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne, które zdecydowanie zwiększyło się podczas pandemii sprawiło, że rynek jeszcze bardziej niż kiedyś potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów – szczególnie IT. Stąd juniorom jest trudniej się przebić i znaleźć zatrudnienie. Należy jednak pamiętać, że juniorzy z czasem stają się ekspertami i warto w nich inwestować” – powiedział CEO No Fluff Jobs Tomasz Bujok, cytowany w komunikacie.
Badanie No Fluff Jobs pokazuje, co ma największe znaczenie w ogłoszeniach – zarówno dla tych osób, które dopiero poszukują swojej pierwszej pracy w IT oraz tych, mających w niej już pierwsze zawodowe doświadczenia. Okazuje się, że dla pierwszej grupy nie są to widełki wynagrodzeń, a wymagane technologie – wskazało na nie aż 86% respondentów. Na kolejnych pozycjach znalazły się kwestie takie jak lokalizacja miejsca pracy (72%) oraz zadania na oferowanym stanowisku (71%). Widełki wynagrodzeń zostały wskazane przez nieco ponad 60% i znalazły się dopiero na czwartej pozycji, podano.
W przypadku grupy drugiej, tj. bardziej doświadczonych, najważniejsze okazały się być widełki (84%), ale zaledwie dwa procent mniej (82%) wskazało na wymagane technologie, a na miejscu trzecim znalazły się zadania na oferowanym stanowisku (71%). Jak się jednak okazuje, w ocenie poszukujących pracy, aż 62% pracodawców nie umieszcza w ogłoszeniach informacji o wynagrodzeniu, a 41% zadań przypisanych do stanowiska. Z kolei, jeśli chodzi o technologie, ich zdaniem brakuje ich w ponad jednej czwartej ogłoszeń.
„Jak juniorzy wspominają rekrutacje, w których wzięli udział? Z jaką formą sprawdzania wiedzy i umiejętności się spotkali? Którą uważają za najefektywniejszą, a którą woleliby wyeliminować? Jakie są najczęstsze błędy rekruterów? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdą się w pełnej wersji raportu „Junior Candidate Experience 2021″, który ukaże się w czerwcu” – czytamy w materiale.
Obecne wyniki badania opracowane zostały na próbie 1203 uczestników (początkujących w branży IT) na podstawie kwestionariusza online (CAWI).
No Fluff Jobs to branżowy portal z największą liczbą ogłoszeń rekrutacyjnych IT z widełkami wynagrodzeń w Europie.
Źródło: ISBnews
Artykuł Dla 67% początkujących w IT wymagania rekrutacyjne są za wysokie pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.