Inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie, w granicach 3% r/r, w tym roku i na początku 2022 r., natomiast w później będzie obniżać się w okolice celu banku centralnego (2,5% +/- 1 pkt proc.), ocenia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.
„Inflacja będzie trochę podwyższona, natomiast w dalszej perspektywie, po wygaśnięciu tego popytu włożonego, którego się spodziewamy w najbliższych miesiącach ona będzie schodzić w okolice celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP)” – powiedział Czernicki w radiu TOK FM.
Doprecyzował, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie oscylować „w okolicach 3%”.
„Mogę już dzisiaj powiedzieć, że jeszcze ten rok i źdźbło najbliższego to będzie okres podwyższonej inflacji, a później będziemy już schodzić w pobliże celu inflacyjnego” – dodał.
W jego ocenie, podwyższona inflacja to „dobra wiadomość z perspektywy gospodarki”.
„Tutaj są dwie szkoły, przez pryzmat których można patrzeć na gospodarkę. Ja uważam, że nawet lekko wyższa inflacja, nawet nieznacznie powyżej celu jest lepsza dla gospodarki, łatwiej nam rozruszać wtedy cały proces gospodarczy, łatwiej nam jest się nam oddłużać” – powiedział.
Podkreślił, że zdecydowanie bardziej obawiałby się presji deflacyjnej.
„I myślę, że to jest dużo gorszy scenariusz makroekonomiczny niż podwyższona inflacja” – dodał.
W marcu br. inflacja konsumencka wyniosła – według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), 3,2% w ujęciu rocznym. Ekonomiści bankowi spodziewają się, że w kolejnych miesiącach br. obserwowana będzie podwyższona inflacja – powyżej 3% r/r – a ożywienie gospodarcze może wywindować ten wskaźnik w kierunku 4% r/r w II połowie 2021 roku.
Źródło: ISBnews
Artykuł Inflacja pozostanie w okolicach 3% r/r do początku 2022 roku pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.