Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) chce wprowadzić możliwość oparcia oprocentowania pożyczek na stopie bazowej z 1 stycznia 2020 roku lub 1 lutego 2021 r. i przedłużyć termin na udzielanie tych pożyczek do końca 2021 r., wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.
Projekt, dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został skierowany do konsultacji.
Obecnie jako podstawę oprocentowania preferencyjnych pożyczek przyjęto stopę bazową, obowiązującą w dniu 1 października 2020 r., powiększoną o marżę ryzyka kredytowego. Obowiązująca dla Polski stopa bazowa wynosiła w okresie od października do końca grudnia 2020 r. – 0,29%, w styczniu 2021 r. – 0,23%, a od 1 lutego – 0,19%.
Jednoroczny WIBOR wynosił na koniec października 2020 r. – 0,26%, w okresie od listopada 2020 r. do lutego 2021 r. – 0,25%. Oznacza to, że po uwzględnieniu marży ryzyka kredytowego stopa oprocentowania pożyczek ustalana na podstawie stopy bazowej z 1 października 2020 r., tj. zgodnie z dotychczasowymi przepisami może przewyższać stopę rynkową. Ponadto pomoc może być udzielana tylko do dnia 30 czerwca 2021 r., podczas gdy na mocy wprowadzonych przez Komisję Europejską Tymczasowych ram prawnych, okres ich stosowania został wydłużony do dnia 31 grudnia 2021 r
„Wprowadzenie możliwości oparcia oprocentowania pożyczek na stopie bazowej z dnia 1 stycznia 2020 r. lub 1 lutego 2021 r. (obowiązującej w dniu zgłoszenia projektu niniejszego rozporządzenia do Komisji Europejskiej) pozwoli na elastyczne kształtowanie warunków udzielania pomocy przewidzianej rozporządzeniem z dnia 29 kwietnia 2020 r. Wydłużenie okresu stosowania rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2020 r. pozwoli na udzielanie pomocy nim przewidzianej do dnia 31 grudnia 2021 r.” – czytamy w uzasadnieniu.
Projektowana regulacja będzie miała pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców, szczególnie z sektora MSP. Może mieć pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, a także osób niepełnosprawnych i osób starszych. Będzie miało pozytywny wpływ na rynek pracy: przyczyni się do poprawy płynności finansowej przedsiębiorstw, co wpłynie na zmniejszenie ich skłonności do redukcji kosztów osobowych (zatrudnienia), tym samym wpływając na ograniczenie wzrostu stopy bezrobocia, podano także.
Źródło: ISBnews
Artykuł MFPR chce zmienić oprocent. i przedłużyć termin udziel. pożyczek preferencyjnych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.