UOKiK: W ciągu 6-8 tyg. chcemy uzgodnić zakres niezb. zmian dot. zatorów



Intencją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) jest uzgodnienie w ciągu 6-8 tygodni zakresu niezbędnych zmian w ustawie o ograniczeniu zatorów płatniczych, by umożliwić lepsze jej funkcjonowanie. Natomiast w dalszej perspektywie planowane są zmiany w e-fakturach i schemie JPK, poinformował prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

O planowanych zmianach UOKiK rozmawia z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT).

„Podzieliłbym te kwestie ewaluacji zmian prawnych na dwa etapy: etap krótki – to to, co już teraz widzimy, że chcemy udrożnić, żeby sprawnie działać. Nie ukrywam, że naszą intencją jest, żeby w ciągu 6-8 tygodni uzgodnić zakres tych zmian, który jest niezbędny do przeprowadzenia jak najszybciej i pozwolić na pracę legislatorom, żeby jak najszybciej mogli wejść w proces legislacyjny. Okres długi to są e-faktury i schema JPK. Tutaj potrzebujemy bardzo jasno określonego mechanizmu, który wskazuje na datę zapłaty bezpośrednio na fakturze” – powiedział Chróstny podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że obecnie data zapłaty nie jest pozycją obowiązkową, nawet z punktu widzenia schemy JPK.

„Chcemy, aby była pokazywana konkretna data, w której podmiot ma obowiązek wywiązywania się z obowiązku płatniczego, także z tego względu, że tutaj te dane z systemu podatkowego i systemu bankowego będą miały dużo lepszy stopień ‚zmaczowania’ i to tez poprawi analitykę prowadzenia prac” – dodał.

Chróstny zaznaczył, że Urząd prowadził równolegle działania analityczne (kwestie postępowań, prawne) oraz ocenia, które przepisy przedsiębiorcom sprawiają duże trudności. I te kwestie, jak powiedział, są także przedmiotem rozmów z MRPiT.

Przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych weszły w życie 1 stycznia 2020 r. Od tego czasu termin zapłaty w transakcjach asymetrycznych, w których dłużnikiem jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem – mikro, mały lub średni przedsiębiorca nie może przekraczać 60 dni od dnia doręczenia dłużnikowi faktury, lub rachunku (postanowienie umowne określające dłuższy termin jest nieważne). Jeżeli termin płatności w sposób nieuzasadniony przekracza 120 dni, wierzyciel ma prawo do wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy.

Podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów oraz najwięksi podatnicy CIT, których wartość przychodów w roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro, mają od 1 stycznia 2021 r. obowiązek złożenia sprawozdania w sprawie stosowanych przez nich praktyk płatniczych za 2020 rok.

Źródło: ISBnews

Artykuł UOKiK: W ciągu 6-8 tyg. chcemy uzgodnić zakres niezb. zmian dot. zatorów pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply