W zakładach sodowych Ciech Soda Polska – spółki zależnej Ciechu – wdrożono system do nadzoru linii produkcyjnych, będący elementem szerszych działań realizowanych przez grupę w celu wczesnego wykrywania usterek, podał Ciech. System „Mobilny Obchodowy” umożliwia systematyczny monitoring poszczególnych instalacji, a po integracji z systemem SAP pozwala na efektywne zarządzanie całym procesem produkcji sody, a także odpowiednią konserwację i utrzymanie kluczowych urządzeń w optymalnym stanie.
Obecnie z systemu korzystają pracownicy w Inowrocławiu (9 oddziałów produkcji) i Janikowie (5 oddziałów produkcji) na wszystkich dostępnych ciągach produkcji sody, zaznaczono.
„Mobilny obchodowy to kolejny przykład wdrażania nowoczesnych rozwiązań cyfrowych w procesie produkcji sody. Jego zaletą jest usystematyzowanie czynności związanych z utrzymaniem ruchu w fabryce działającej w trybie ciągłym – przez 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu. Wszystkie dane spływają w jedno miejsce, a precyzja stosowanych mechanizmów informatycznych oraz urządzeń zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia usterek i błędów ludzkich” – powiedział członek zarządu Ciechu Mirosław Skowron, cytowany w komunikacie.
Zebrane dane trafiają do systemu informatycznego, co umożliwia przeprowadzenie kompleksowej analizy pracy linii produkcyjnej i oceny ryzyka wystąpienia usterek na poszczególnych jej elementach. Integracja z systemem SAP pozwala na szybkie zebranie efektów pracy systemu, w tym informacji o przeprowadzanych inspekcjach i naprawach, a także zlecenie prac utrzymaniowych i napraw ekipom konserwacyjnym, wynika także z materiału.
Urządzenia stosowane w systemie wykorzystują badania termowizyjne, ultradźwiękowe, drgań i wibracji, a nawet endoskopowe. Poszczególne elementy instalacji do produkcji sody zostały wyposażone w specjalne czujniki, w efekcie czego uzyskany został wysoki stopień precyzji w zbieraniu potrzebnych danych. System umożliwia także nagrywanie dźwięku i filmów, co podnosi skuteczność prowadzonych inspekcji instalacji. Biorąc pod uwagę wielkość i skomplikowaną budowę zakładu produkcyjnego (poszczególne oddziały produkcyjne sody kalcynowanej rozciągają się na przestrzeni kilku kilometrów), ułatwia to analizę danych przez zespoły nadzorujące w danym czasie produkcję w fabrykach w Inowrocławiu i Janikowie, podkreślono.
„Mobilny Obchodowy” to tylko jeden z elementów planu poprawy utrzymania ruchu w fabrykach sodowych grupy, pracujących w systemie 24/7. Zestaw tych działań obejmuje m.in. integrację procesów utrzymania ruchu z systemem SAP, wdrożenie złożonych systemów predykcyjnych i preskrypcyjnych umożliwiających diagnostykę online, a także nową gospodarkę magazynową czy reorganizację służb utrzymania ruchu poprzez utworzenie spółki Ciech Serwis i Remonty, podsumowano.
Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,55 mld zł w 2019 r.
Źródło: ISBnews
Artykuł Ciech Soda Polska wdrożył system do nadzoru linii produkcyjnych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.