Dodatkowymi obostrzeniami objętych zostanie od jutra 10 powiatów, trzy z nich znajdą się w strefie czerwonej, natomiast siedem w strefie żółtej, podało Ministerstwo Zdrowia. Kolejne 10 powiatów znalazło się na tzw. „liście alertów”, czyli powiatów zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń od przyszłego tygodnia.
„Przedstawiamy nową listę powiatów, które znalazły się lub wypadły ze strefy czerwonej lub żółtej. […] Mam dobrą wiadomość. W porównaniu do ubiegłego tygodnia z 18 powiatów w tej chwili w obu strefach mamy tylko 10 powiatów” – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej.
Podkreślił, że po wprowadzeniu obostrzeń mieszkańcy powiatów stosują się do wymogów i nowych zakażeń w tych powiatach ubywa.
„W kategorii ‚czerwonej’ mamy w tej chwili trzy powiaty: to jest woj. małopolskie – Nowy Sącz i powiat limanowski […] oraz w woj. łódzkim powiat pajęczański” – wskazał.
„Jeżeli chodzi o powiaty w kategorii ‚żółtej’ – na Podkarpaciu to jest powiat przeworski (wszedł z kategorii zielonej), w woj. łódzkim powiat łowicki (spadł z kategorii ‚czerwonej’) woj. mazowieckie – powiat lipski (także z kategorii ‚czerwonej’) […], woj. wielkopolskie powiat kolski, (przeniesiony z kategorii ‚czerwonej’), świętokrzyskie – powiat konecki, małopolskie – powiat nowosądecki, śląskie – powiat kłobucki” – wyliczył wiceminister.
Z listy zniknęło dziewięć powiatów: powiat tatrzański, nowotarski, miasto Kraków, powiat żuromiński, wieluński, bartoszycki, kartuski, przemyski i rybnicki.
Na liście ostrzegawczej znalazło się 10 powiatów: powiat łańcucki, kościerski (woj. pomorskie), otwocki, Skierniewice, powiat ostrowski (woj. wielkopolskie), starogardzki (woj. pomorskie), tatrzański, nowotarski, żuromiński i wieluński.
Kraska zapowiedział, że dalej będzie prowadzony system wyznaczania stref, bo – jak ocenił – przynosi on rezultaty.
Na terenie powiatów ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne. Mogą natomiast sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.
Z kolei w powiatach strefy żółtej na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).
W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5-metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).
Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).
Lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami (ze względu na przypadającą liczbę zachorowań na COVID-19 obowiązuje od czterech tygodni. Jest aktualizowana co tydzień.
Źródło: ISBnews
Artykuł 10 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami, 3-w strefie czerwonej, 7-w żółtej pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.