BGK wsparł Wielton w eksporcie naczep do Wybrzeża Kości Słoniowej



Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wykupił wierzytelności z kontraktu eksportowego polskiej firmy Wielton i tym samym wsparł dostarczenie 25 naczep producenta do Wybrzeża Kości Słoniowej, podał bank. To siedemdziesiąty rynek na mapie wsparcia BGK i czternasty z Afryki, która staje się coraz bardziej perspektywiczna dla polskich firm, podkreślił bank. Dla Wieltonu i BGK to kolejna wspólna transakcja na tym kontynencie.

„Afryka to trudny, ale obiecujący rynek, w którym Grupa Wielton dostrzega potencjał dalszego rozwoju. Z każdym rokiem Wielton Afryka, spółka powołana w 2017 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, sukcesywnie zwiększa swoją sprzedaż, wchodząc na nowe rynki i intensywnie rozbudowując sieć sprzedaży. Spółka koncentruje się także na rozwoju produktów odpowiadających potrzebom rynku afrykańskiego. Oferuje pojazdy o solidnej konstrukcji i wysokiej jakości wykonania, które posiadają zoptymalizowaną masę własną pozwalającą na obniżenie kosztów eksploatacyjnych np. poprzez zmniejszenie zużycia paliwa. Wielton Afryka skupia swoje działania na wprowadzeniu nowych produktów i poprawie ich dostępności, usprawniając łańcuch dostaw i usług dla swoich klientów. Oprócz szerokiej gamy produktów proponuje również swoim klientom narzędzia wsparcia, takie jak finansowanie projektów akwizycyjnych, wydajna obsługa posprzedażowa oraz profesjonale doradztwo. Realizacja zamówień od dużych klientów i liderów w branży transportowej rynku afrykańskiego w ramach finansowania sprzedaży eksportowej jest możliwa dzięki współpracy z instytucjami finansowymi Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wspierającymi polski eksport: Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) współpracującego z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Pomoc ta gwarantuje bezpieczny przebieg transakcji z klientem i wpływa na realny rozwój spółki Wielton Afryka” – powiedział dyrektor Wielton Afryka Artur Pietrzak, cytowany w komunikacie.

Potencjał do podobnego rozwoju widzą też inne firmy i coraz częściej eksportują swoje produkty na rynek afrykański. Dane za 2019 r. wskazują na około 25-proc. wzrost w handlu. Obecnie udział Afryki w całkowitym eksporcie polskich towarów wynosi około 1%, wskazano.

„Wspieramy klientów na kolejnym, siedemdziesiątym już rynku. W ostatnich dwóch latach pomogliśmy naszym klientom aż na siedmiu rynkach afrykańskich. W Afryce kryje się bardzo duży potencjał. To piąty kierunek eksportowy, zaraz za Białorusią, Rosją, Ukrainą i grupą państw UE, na który przedsiębiorcy chcą pozyskać finansowe wsparcie transakcji w BGK. Jednym z naszych zadań jest wzmacnianie pozycji Polski i polskich firm za granicą i biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy Afryki na pewno będziemy wspierać i zachęcać przedsiębiorców do zwiększania obecności na tym kontynencie. Współpraca z nami to dla eksporterów m.in. większe bezpieczeństwo transakcji oraz profity ekonomiczne w postaci niższych kosztów transakcji i zapewnienia płynności finansowej” – powiedział menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK Karol Jakubaszek.

Pomóc w zwiększaniu eksportu na rynki perspektywiczne oferują też PAIH i KUKE. Pierwsza z wymienionych instytucji poprzez sieć biur zagranicznych może udzielić niezbędnych informacji o rynku i pomoże właściwie się przygotować do eksportu, podkreślono.

„Wybrzeże Kości Słoniowej to najbardziej zróżnicowana i najszybciej rozwijająca się gospodarka Afryki Zachodniej. Swoją silną pozycję zawdzięcza dobrze rozwiniętej infrastrukturze logistycznej – międzynarodowe lotnisko, drugi największy na wybrzeżu Atlantyku port – zaraz po Lagos, oraz linia kolejowa łącząca kraj z innymi rynkami regionu. To wszytko sprawia, że rynek ten jest coraz częściej postrzegany przez europejskie firmy jako brama do ich rozwoju w Afryce Zachodniej” – stwierdził kierownik ZBH PAIH w Abidżanie Thomas Amari.

Ubezpieczenie kontraktu przez KUKE w połączeniu z finansowaniem pozyskanym z polskiego banku rozwoju daje eksporterom kluczowy instrument do ekspansji na perspektywicznych, choć wciąż ryzykownych rynkach afrykańskich.

„Od lat obejmujemy ochroną transakcje dotyczące eksportu zarówno dóbr inwestycyjnych, jak i produktów szybko zbywalnych do wielu krajów na tym kontynencie. Staramy się być równie aktywni na tamtejszych rynkach jak agencje kredytów eksportowych z innych państw obecne tam od dziesięcioleci. Ciągle wzbogacamy ofertę, by zapewniać rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb polskich eksporterów. Oprócz klasycznych ubezpieczeń należności lub kredytu dostarczamy pakiety gwarancji kontraktowych i regwarancji, gwarancji dotyczących prefinansowania eksportu czy zapłaty należności związanych z akredytywami. Oferujemy też ubezpieczenie inwestycji bezpośrednich za granicą, mogące być świetnym zabezpieczeniem kredytu akwizycyjnego. Pomimo pandemii nasi eksporterzy kontynuują sprzedaż na rynkach Afryki i mamy nadzieję na szybką realizację negocjowanych obecnie kolejnych transakcji, które jesteśmy gotowi objąć ochroną” – podsumował Adam Grzybowski z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Wielton to największy producent i sprzedawca naczep i przyczep w Polsce, a w Europie jeden z wiodących graczy tego sektora. Spółka zadebiutowała na GPW w 2007 r. W 2019 r. miał 2,34 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Źródło: ISBnews

Artykuł BGK wsparł Wielton w eksporcie naczep do Wybrzeża Kości Słoniowej pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply