Trzy wspólnoty mieszkaniowe będą korzystać z sądu polubownego Ultima Ratio



Trzy wspólnoty mieszkaniowe z Wrocławia zdecydowały się korzystać z Ultima Ratio, pierwszego elektronicznego sądu polubownego powołanego przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP, jako sądu rozstrzygającego spory, podał sąd. Tym samym Ultima Ratio wszedł w nowy segment rynku.

Arbitraż online będzie rozstrzygał spory powstałe w skutek niedotrzymania przez wykonawców warunków umów dotyczących takich usług, jak: remontowe, konserwatorskie czy ochroniarskie, a także orzekał w sprawach związanych z zaskarżaniem uchwał wspólnot mieszkaniowych i związanych z dochodzeniem od właścicieli lokali zaliczek na utrzymanie części wspólnych nieruchomości, podano w komunikacie.

„Współpraca ze wspólnotami mieszkaniowymi to dla nas zupełnie nowe doświadczenie, ale – jak pokazuje praktyka – dobrze radzimy sobie w nowych segmentach. Dobrym przykładem może być niedawno podpisana umowa z Umownikiem – platformą umożliwiającą na podstawie systemu formularzy online, proste i szybkie przygotowywanie umów cywilnoprawnych, w tym tych zawierających zapis na sąd arbitrażowy Ultima Ratio. Już teraz, w zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia współpracy, połowa nowo tworzonych za pośrednictwem platformy umów ma w swoich zapisach nasz arbitraż. To właśnie ten swoisty efekt kuli śnieżnej sprawia, że jesteśmy niemal pewni, że w najbliższych miesiącach do podmiotów korzystających z naszych usług dołączą kolejne wspólnoty mieszkaniowe” – powiedział współtwórca Ultima Ratio Robert Szczepanek, cytowany w komunikacie.

Pierwsze wspólnoty, która zdecydowały się na skorzystanie z Ultima Ratio to wspólnoty mieszkaniowe nieruchomości we Wrocławiu przy Gajowej 18, Targowiska 51 oraz Kołłątaja 22.

„Organizacja sądów powszechnych oraz skrajne sformalizowanie procesu powodują, że sprawy sporne pomiędzy nami a naszymi kontrahentami trwają latami. Zapis na sąd polubowny Ultima Ratio wpisuje się w proces cyfryzacji zarządzania, jaki realizuje moja firma. Wdrożyliśmy między innymi aplikację ‚Wspólnota Online’ do komunikacji oraz elektronicznego głosowania uchwał. Właściciele lokali entuzjastycznie przyjmują skuteczne i sprawne działanie zarządcy, a cyfryzacja zdecydowanie to ułatwia. Pomysł elektronicznego sądu arbitrażowego uważam za bardzo trafiony – wyrok w trzy tygodnie to standard nieosiągalny w sądach powszechnych” – wskazał Seweryn Chwałek z firmy Expert Dom, zarządzający między innymi wspólnotą przy Kołłątaja 22 we Wrocławiu.

Zgodnie z prawem, wspólnota mieszkaniowa jest zrzeszeniem właścicieli lokali w danej nieruchomości, zarówno tych, na które składają się lokale mieszkaniowe, jak i tych, w których znajdują się wyłącznie biura, restauracje, sklepy, warsztaty i inne zakłady użytkowe. Jako tzw. ułomna osoba prawna, wspólnota mieszkaniowa ma zdolność zaciągać zobowiązań, nabywania praw czy dochodzenia swoich roszczeń przed sądem, w tym sądem polubownym. Zgodnie z art. 18 ustęp 1 Ustawy o własności lokali, zapis na sąd polubowny należy zawrzeć w notarialnej umowie o ustanowienie odrębnej własności lokalu lub później, w stosownej uchwale wspólnoty. Wspólnota może wpisywać sąd arbitrażowy do rozmaitych umów, takich jak te związane z usługami remontowymi, sprzątaniem, pracami konserwatorskimi, inwestycjami czy usługami ochroniarskimi. Sąd polubowny może być również arbitrem w sprawie dotyczącej niezapłaconego przez członków wspólnoty czynszu, wskazano w materiale.

„Mimo że sądy powszechne już powoli wznawiają swoją działalność, zawieszoną na kilkanaście tygodni z powodu COVID-19, do normalności jeszcze daleko – na już wcześniej ‚zatłoczonej’ wokandzie zrobił się teraz jeszcze większy korek. Upatrujemy w tym szansy – Ultima Ratio to przecież w świetle prawa taki sam sąd jak te powszechne. Z tygodnia na tydzień obserwujemy rosnące zainteresowanie naszym arbitrażem. Jestem przekonany, że w niedługim czasie elektroniczny arbitraż stanie się nieodłącznym elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości” – podkreślił Szczepanek.

System informatyczny Ultima Ratio został zbudowany przez polską spółkę ZETO Rzeszów.

Źródło: ISBnews

Artykuł Trzy wspólnoty mieszkaniowe będą korzystać z sądu polubownego Ultima Ratio pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply