Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, wprowadzający nową strukturę organizacyjną i nowy model zarządzania opieką kardiologiczną, trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
„Podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Kardiologiczną (KSK). Strukturę KSK będą tworzyć Ośrodki Kardiologiczne I poziomu zabezpieczenia opieki kardiologicznej KSK, oraz Ośrodki Kardiologiczne II poziomu zabezpieczenia opieki kardiologicznej KSK. Podmioty lecznicze zakwalifikowane do KSK mogą tworzyć w ramach ww. ośrodków – Centra Doskonałości Kardiologicznej, wyspecjalizowane w diagnostyce i leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych z zakresu chorób układu krążenia” – czytamy w uzasadnieniu.
Niezakwalifikowane do KSK podmioty lecznicze współpracujące z ośrodkami zakwalifikowanymi do KSK w zakresie sprawowania i koordynacji opieki kardiologicznej nad świadczeniobiorcą, będą stanowiły tzw. ośrodki współpracujące.
Do realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii uprawnione będą wyłącznie podmioty lecznicze wchodzące w skład KSK. Natomiast do realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu kardiologii interwencyjnej uprawnione będą wyłącznie podmioty lecznicze wchodzące w skład KSK, z wyjątkiem świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w stanach nagłych,
Projektowana ustawa ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia, jednak przewidziano 24 miesięczny okres przejściowy na przygotowanie się przez podmioty lecznicze do spełnienia wymagań. W związku z tym w tym czasie podmioty lecznicze wchodzące w skład KSK nie będą miały obowiązku zapewnia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach zawartej z Funduszem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie kardiologii, w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu kardiologii, a także leczenia szpitalnego o profilu rehabilitacji kardiologicznej dziennej lub stacjonarnej.
Ponadto, w okresie przejściowym możliwe będzie świadczenie przez podmioty lecznicze niewchodzące w skład KSK świadczeń gwarantowanych z zakresu kardiologii interwencyjnej, elektroterapii i elektrofizjologii, nie tylko w przypadku świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w stanach nagłych.
Źródło: ISBnews
Artykuł Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej trafił do konsultacji pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.