Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, dot. zmian w SRW



Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, która zakłada rozszerzenie zakresu podmiotowego tej reguły o: agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także fundusze utworzone, powierzone lub przekazane Bankowi Gospodarstwa Krajowego na podstawie odrębnych ustaw, podała Kancelaria Prezydenta.

„Pierwsza grupa zmian w zakresie ustawy o finansach publicznych dotyczy gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych, w szczególności ich planów finansowych. Druga grupa zmian odnosi się do treści projektu ustawy budżetowej, uzasadnienia do tego projektu oraz sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej. Trzecią, kluczową grupę zmian stanowią modyfikacje przepisów określających numeryczne reguły fiskalne” – czytamy w komunikacie.

Zmiany w zakresie Stabilizacyjnej Reguły Wydatkowej obejmują m.in.:

– rozszerzenie zakresu podmiotowego tej reguły o: agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, ZUS, należące do sektora finansów publicznych państwowe osoby prawne, a także fundusze utworzone, powierzone lub przekazane BGK na podstawie odrębnych ustaw;

–  zastąpienie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych deflatorem PKB;

 – wprowadzenie mechanizmu korekty błędu prognozy realnej dynamiki wzrostu PKB;

– modyfikację zakresu pojęcia działań dyskrecjonalnych;

– rozszerzenie katalogu przedmiotowego wydatków, które nie są wliczane do wydatków jednostek objętych RSW;

– objęcie zakresem SRW skarbowych papierów wartościowych przekazywanych nieodpłatnie przez jednostki i organy objęte tą regułą jednostkom sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w zakresie stosowania tzw. klauzuli wyjścia (zawieszenia stosowania SRW). Zmiany w ustawach, w oparciu o które działają państwowe fundusze celowe oraz inne jednostki sektora finansów publicznych, w głównej mierze dotyczą planów finansowych tych jednostek, a w szczególności zasad wprowadzania zmian w tych planach.

Zmiany w ustawach stanowiących podstawy prawne funduszy celowych funkcjonujących w BGK polegają na nałożeniu na BGK obowiązku przekazywania właściwym ministrom, w terminach określonych w przepisach dotyczących sprawozdawczości budżetowej państwowych funduszy celowych, sprawozdań miesięcznych z realizacji planów finansowych tych funduszy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, dot. zmian w SRW pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply