Rząd chce przyjąć projekt dot. zwiększenia urlopu macierzyńskiego przy hospitalizacji w III kw.



Rząd planuje przyjęcie projektu nowelizacji kodeksu pracy dotyczący zwiększenia wymiaru urlopu macierzyńskiego w przypadku hospitalizacji dzieci przedwcześnie urodzonych, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt ma zostać przyjęty w III kw.

„Celem projektowanej zmiany ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw jest wprowadzenie nowego uprawnienia dla rodziców do Kodeksu pracy – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który zrekompensuje pracownikom – rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom – rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagającym hospitalizacji brak możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego do upływu 8 tygodni po porodzie, a także uregulowanie sytuacji pracowników – rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g, które wymagają długotrwałego, specjalistycznego leczenia w szpitalu, a następnie kilkumiesięcznej rehabilitacji” – czytamy w wykazie.

Zaproponowane przepisy będą stosowane odpowiednio do rodziców przysposabiających dziecko i rodzin zastępczych. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 tygodni albo do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.

Uprawnionymi do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą pracownicy – rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1 000 g, pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g oraz pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, ale spełniający określone warunki. Dla pracowników – rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1 000 g dodatkowy urlop macierzyński będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu – do upływu 15 tygodnia po porodzie.

Kolejną grupą uprawnioną do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą pracownicy – rodzice dziecka urodzonego po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. po porodzie. Natomiast pracownicy – rodzice, których dziecko urodziło się po ukończeniu 36. tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5. dnia od dnia porodu do upływu 8. tygodnia po porodzie, dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.

Przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą sumowane, a niepełny tydzień zaokrąglany będzie w górę do pełnego tygodnia.

Osobom ubezpieczonym będzie przysługiwał zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy urlop macierzyński będzie płatny w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Źródło: ISBnews

Artykuł Rząd chce przyjąć projekt dot. zwiększenia urlopu macierzyńskiego przy hospitalizacji w III kw. pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply