Sprzedaż nowych mieszkań na głównych rynkach wzrosła o 11%



Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce wyniosła 4,5 tys. sztuk w styczniu, co oznacza wzrost o 11% m/m i o 62% r/r. W tym czasie deweloperzy wprowadzili do oferty 5,3 tys. lokali – o 42% więcej niż miesiąc wcześniej i o 95% więcej w porównaniu do ubiegłego roku, wynika z danych Otodom Analytics. W efekcie na koniec stycznia w ofercie deweloperów dostępnych było 40,7 tys. lokali, najwięcej od 9 miesięcy.

„Stopniowy wzrost oferty mieszkań deweloperskich, który obserwujemy od czterech miesięcy, jest nie tylko wynikiem wygaszania efektu BK2% po stronie popytowej, ale również wyższej liczby mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Na największych rynkach – poza Łodzią – mała liczba mieszkań, których sprzedaż firmy deweloperskie uruchamiały w ostatnich miesiącach wzmacniała przekonanie po stronie popytowej rynku że ceny mieszkań mogą wyłącznie rosnąć. Wynik styczniowy pozwala na uwzględnienie w prognozach cen scenariusza kształtowania się nominalnych cen mieszkań na poziomie inflacji, co oznaczałoby stabilizację cen realnych” – skomentowała dyrektorka badań Otodom Analytics Katarzyna Kuniewicz, cytowana w komunikacie.

Spojrzenie na czas wyprzedaży oferty na poszczególnych rynkach pokazuje, że sytuacja kupujących powoli się poprawia. W najlepszym położeniu znajdują się nabywcy nieruchomości w Łodzi i Katowicach. Gdyby zainteresowanie zakupem utrzymało się tam na poziomie z ostatnich 3 miesięcy, a do oferty nie trafiałyby nowe projekty, oferowane przez deweloperów lokale wyprzedałyby się tam w okresie odpowiednio 5,7 kw. i 4,9 kw. W styczniu czas wyprzedaży oferty najbardziej wydłużył się we Wrocławiu z 2,1 kw. do 2,8 kw., a pozostałe miasta zanotowały niewielkie przyrost (0,2-0,3 kw.), podano także.

„Dzięki dobrej nowej podaży styczeń upłynął pod znakiem stabilizacji, a nawet lekkiej korekty cen. Wyraźny, bo prawie 5% wzrost odnotowany został jedynie w Łodzi. Tym samym Łódź jako ostatni z 7 największych rynków w Polsce pokonała barierę 10 tys./m2. To oznacza, że w największych polskich miastach po ubiegłorocznych wzrostach cen za m2 trzeba zapłacić średnio pięciocyfrową kwotę” – czytamy dalej.

W Warszawie cena za m2 mieszkania deweloperskiego to blisko 16,5 tys. zł, czyli 17% więcej niż rok temu. W Trójmieście i w Krakowie po podwyżkach o blisko jedną czwartą r/r nabywcom przyjdzie zapłacić ok. 15 tys. zł/m2. Natomiast kupujący we Wrocławiu zapłacą średnio ok. 13 tys./m2, a w Poznaniu – nieco ponad 12 tys./m2, podał także Otodom.

Dane uwzględniają rynki w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach.

Źródło: ISBnews

Artykuł Sprzedaż nowych mieszkań na głównych rynkach wzrosła o 11% pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply