Przychody Grupy Pepco wyniosły 1 869 mln euro w I kw. roku obrotowego 2023/2024 (zakończonym 31 grudnia 2023), tj. wzrosły o 10,8% r/r przy założeniu stałego kursu walutowego, podała spółka.
Przychody Grupy według danych porównywalnych (LFL) spadły o 2,3% w I kwartale, ale przy poprawiającym się trendzie w trakcie kwartału, czytamy w komunikacie.
Przychody LFL sieci Pepco spadły o 3,7%, przy wysokiej bazie odniesienia sprzed roku, kiedy to sprzedaż LFL wzrosła o 20% w I kwartale roku obrotowego 2023. Przychody LFL Poundland zwiększyły się o 0,9% przy silnym wzroście w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, wsparte silnym popytem na produkty szybkozbywalne, przy słabszych wynikach sprzedaży odzieży. Przychody LFL Dealz spadły o 4,6% z uwagi na zaplanowane zmniejszenie dostępności produktów codziennego użytku, w ramach przygotowań do zmiany oferty w tej kategorii na towary dostarczane przez Pepco, wymieniono.
W I kwartale uruchomiono 203 nowe sklepy netto w ramach całej Grupy, w co wliczona jest również konwersja sklepów Wilko w Wlk. Brytanii. Łączna liczba sklepów na końcu okresu to 4 832.
„Grupa osiągnęła rekordowe przychody w pierwszym kwartale. Podczas gdy marka Pepco odnotowała spadek przychodów LFL w tym okresie na tle wysokiej bazy sprzed roku, wzrost trendu LFL w trakcie tych trzech miesięcy na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej wyglądał zachęcająco. Poundland dalej utrzymał swoje mocne wyniki w I kwartale, wsparte wysoką sprzedażą towarów szybkozbywalnych” – skomentował przewodniczący wykonawczy (Executive Chair) Andy Bond, cytowany w komunikacie.
„Jestem zadowolony z faktu, że w I kwartale poprawiliśmy marżę brutto o 200 punktów bazowych rok do roku. Spodziewamy się, że ten pozytywny trend utrzyma się w roku obrotowym 2024, nie uwzględniając ewentualnego wpływu czynników zewnętrznych, które są poza naszą kontrolą, takich jak np. zakłócenia łańcuchów dostaw dotyczące całej branży” – dodał.
Poinformował także, że spółka z powodzeniem wprowadza w życie zaktualizowaną strategię, przedstawioną w październiku zeszłego roku.
„Poprawiamy rentowność oraz generowanie gotówki w ramach naszej podstawowej działalności, zapewniając przy tym bardziej zrównoważony i zyskowny wzrost. Działamy szybko i zdecydowanie: rozpoczęliśmy bardziej ukierunkowany program otwarć sklepów, zawiesiliśmy program odświeżania wyglądu sklepów oraz zakończyliśmy działalność, która nie przynosiła odpowiedniego zwrotu” – powiedział.
„Patrząc w przyszłość, Grupa ma wiodącą na rynku ofertę dla klientów, skupia się ściśle na osiąganiu zysku, a także ma sprawdzony i dochodowy model działania sklepów, co pozwala nam mieć przekonanie, że uda się nam osiągnąć kolejne sukcesy na kluczowych dla nas rynkach europejskich” – podsumował.
Grupa uruchomiła 203 nowe sklepy netto w I kwartale, rozkład otwarć skoncentrowany był na początku okresu, by wykorzystać okres szczytów sprzedażowych. Ta liczba zawiera również jednorazowy przyrost w postaci konwersji 54 sklepów Wilko na sklepy Poundland w Wielkiej Brytanii.
„W efekcie spodziewamy się mniejszej intensywności w zakresie nowych otwarć sklepów w nadchodzących kwartałach i oczekujemy uruchomienia łącznie co najmniej 400 nowych sklepów netto w roku obrotowym 2024, z wyłączeniem konwersji sklepów Wilko w Wielkiej Brytanii, co ma charakter jednorazowy” – czytamy także.
Według sieci warunki dla handlu pozostają wymagające w większości krajów Europy, ale jej nastawienie na 2024 pozostaje „ostrożnie optymistyczne”. Mimo spadku przychodów LFL Grupy o 2,3% w I kwartale, przy wysokiej bazie odniesienia, widziała pozytywny trend wyników LFL w tym okresie, podkreślono
„Osiągnięto poprawę o 200 pkt. bazowych r/r marży brutto Grupy w I kwartale, dzięki silnemu odbiciu w ramach działalności sieci Pepco. To stanowi również znaczący wzrost w marży brutto w porównaniu do ostatniego kwartału roku obrotowego 2023. Spodziewamy się kontynuacji trendu w zakresie osiągania marży brutto w trakcie roku z uwagi na poprawę kosztów produktów, w tym samych towarów, jak i kosztu transportu, korzystniejszych kursów walutowych oraz pozytywnych zmian w zakresie marży zakupowej. Jakkolwiek wciąż dostrzegamy potencjał poprawy marży brutto w kolejnych kwartałach, zauważamy także, że obecne wydarzenia w rejonie Morza Czerwonego prowadzą do podwyższenia cen spotowych frachtu oraz wydłużenia czasu dostaw. Większość naszych kosztów transportu jest zakontraktowana do końca III kwartału, ale na naszą działalność mają wpływ dodatkowe koszty związane z usługami przewoźników decydujących się na okrężne trasy. Choć obecnie wpływ tych wydarzeń na dostępność towarów pozostaje ograniczony, jeżeli będą one trwać dłużej, to będą mogły odbić się na zaopatrzeniu w nadchodzących miesiącach” – czytamy dalej.
Poza tymi czynnikami zewnętrznymi, zarząd pozostaje skupiony na obszarach, nad którymi ma kontrolę, wykorzystując okazję do wspierania wzrostu na naszych kluczowych rynkach w sposób bardziej ukierunkowany i zrównoważony, co już przynosi efekty, w tym silną generację gotówki w I kwartale.
„Nadal będziemy się ściśle koncentrować na zyskach przy rozwijaniu działalności, utrzymując mocne wyniki, w celu realizacji naszej strategii. To podstawowe założenie, wraz z silną marki oraz mocnym udziale w kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, a także przy sprawdzonemu, zyskownym modelu prowadzenia sklepów, daje na przekonanie co do możliwości budowania wiodącej Europejskiej sieci dyskontowych sklepów wielobranżowych” – zakończono w informacji.
Grupa Pepco powstała w 2015 roku i składa się z sieci detalicznych Pepco, Dealz i Poundland. Spółka zadebiutowała na GPW w 2021 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews
Artykuł Przychody wzrosły o 10,8% r/r do 1 869 mln euro w I kw. r.obr. 2023/2024 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.