96% MŚP ma obawy w związku z prowadzeniem działalności w 2024



Zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku deklaruje 96% firmy z sektora MŚP, wynika z badania Kaczmarski Group „2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”. Na pierwszy plan wybijają się obawy związane z kosztami prowadzenia działalności.

Wyższych cen energii, surowców i materiałów boi się 54% przedsiębiorstw, a 52% niepokoi się rosnącymi kosztami pracy. Pierwszy czynnik budzi lęk szczególnie w najmniejszych firmach. Wśród mikrofirm, zatrudniających do 9 pracowników, wysokich wydatków na funkcjonowanie obawia się ponad 57% podmiotów. Jako szczególne obciążenie postrzega je przede wszystkim budownictwo (59%), produkcja oraz usługi (57% w obu przypadkach). Obawa o rosnące koszty pracy jest bardziej wyrównana między branżami, przy czym jednak największe zaniepokojenie odczuwa budownictwo (61%).

„Ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki, dlatego firmy spodziewają się, że w 2024 roku też nie będzie im lekko. Jedynie 4% z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące. Szczególne zaniepokojenie odczuwa budownictwo, a więc sektor, który faktycznie ma za sobą trudne doświadczenia” – powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Jak wskazuje badanie Kaczmarski Group, w 2024 roku, oprócz rosnących wydatków na prowadzenie działalności, branża budowlana obawia się także spadku liczby klientów, sprzedaży i zysków. Takich kłopotów spodziewa się 44% jej przedstawicieli, a więc najwięcej spośród wszystkich sektorów. Już teraz, według danych KRD, w budownictwie długi sięgają 1,5 mld zł, a w ciągu ostatniego roku wzrosły o 13%.

„Inflacja i związane z nią wyższe wydatki, a także wzrost płacy minimalnej i tym samym kosztów pracy, to nie jedyne zmartwienia MŚP w 2024 r. Trzecie miejsce na liście obaw firm zajmuje spadek liczby klientów, wartości sprzedaży oraz zysków, na co wskazuje 38% badanych podmiotów. Oprócz budownictwa wysoki niepokój w tym obszarze odczuwają handel i usługi. Zadeklarowało go 39% przedstawicieli tych sektorów. Obawy dotyczą również w większym stopniu mikrofirm (44% wskazań)” – czytamy dalej.

Oprócz tego 3 na 10 przedstawicieli MŚP boi się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie, a wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy. Listę najbardziej powszechnych czynników, z którymi będą się mierzyć małe i średnie przedsiębiorstwa w 2024 r., zamyka wzrost niewypłacalności firm i zatorów płatniczych. Takich problemów boi się 1/4 wszystkich respondentów, a w tym 50% przedstawicieli budownictwa.

Doświadczenia ostatnich lat sprawiły, że część firm z sektora MŚP decyduje się w 2024 r. podejmować działania zapobiegające skutkom inflacji, zatorów płatniczych i innych negatywnych zjawisk finansowych. Wśród nich 3 na 10 przedsiębiorców postawi na monitorowanie należności oraz weryfikację partnera biznesowego przed nawiązaniem współpracy. Pierwszy element wdrożą przede wszystkim firmy małe zatrudniające od 10 do 49 pracowników, a także sektory budownictwa i produkcji. Drugi głównie średnie firmy, z ponad 50 pracownikami, oraz znów budownictwo i produkcja. Oprócz tego, by uchronić się przed problemami, spośród wszystkich badanych podmiotów 1/4 zdecyduje się na leasing, 23% będzie monitorować sytuację finansową klienta podczas współpracy, a 22% pobierze przedpłatę od kontrahenta. Windykację należności ma w planach 19%, a 18% zamierza kupować na raty, zakończono.

Ogólnopolskie badanie „2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw” zostało przeprowadzone w grudniu 2023 r. na grupie 620 firm z sektora MŚP przez IMAS International na zlecenie Kaczmarski Group.

Źródło: ISBnews

Artykuł 96% MŚP ma obawy w związku z prowadzeniem działalności w 2024 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Leave a Reply