W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd przewidział redukcję deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. general government) o 0,5 pkt proc. do 5,1% PKB – zgodnie z wymaganiami UE w przypadku przekroczenia 3% w tej relacji – oraz planuje działania na rzecz obniżenia deficytu w latach kolejnych, zadeklarował minister finansów Andrzej Domański.
„Przewidujemy, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych – a więc deficyt finansów publicznych według definicji unijnej – wyniesie w 2024 roku 5,1% PKB. Jest to poziom niższy niż szacowany deficyt w roku bieżącym według notyfikacji fiskalnej, który – dla przypomnienia – znalazł się na poziomie 5,6% PKB. Jednocześnie mamy świadomość, że jest to wielkość wyższa od wartości referencyjnej zapisanej z Traktacie o funkcjonowaniu UE na poziomie 3%. W związku z tym w projekcie przewidziano redukcję deficytu o 0,5 pkt proc. w stosunku do roku bieżącego. Stanowi to wysiłek wymagany przez reguły UE w przypadku przekroczenia przez deficyt progu 3% PKB. Podejmiemy działania na rzecz obniżenia deficytu w latach kolejnych” – powiedział Domański podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej w Sejmie.
Projekt ustawy budżetowej na 2024 r. zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) w roku 2024 wyniesie 5,1% PKB w 2024 r. Zapisano w nim także, że tegoroczny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych może być niższy od poziomu 5,6% PKB ujętego niż przewidywano na etapie opracowywania jesiennej notyfikacji fiskalnej.
„Wczoraj na Radzie Ministrów UE osiągnęliśmy porozumienie w sprawie reformy zarządzania gospodarczego. Polska aktywnie pracowała nad tą reformą, dzięki czemu wydatki na obronność będą specjalnie traktowane w procedurze nadmiernego deficytu. To ważna informacja dla Polski, dla polskiej gospodarki” – powiedział także minister w Sejmie.
Ministerstwo Finansów podało wczoraj wieczorem, że Rada ECOFIN osiągnęła porozumienie w sprawie nowych ram zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej. W toku negocjacji zabezpieczone zostały interesy Polski tj. szczególne traktowanie inwestycji obronnych w ramach procedury nadmiernego deficytu (EDP), a także uwzględniane w pakiecie inwestycji pozwalających wydłużyć ścieżkę korekty EDP z 4 do 7 lat.
W jesiennej notyfikacji fiskalnej, przesłanej do KE, Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie z poziomu 3,7% PKB w 2022 r. do 5,6% PKB w 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w opinii do projektu przyszłorocznego budżetu, opublikowanej wcześniej w listopadzie, oceniła, że zakładane przez Ministerstwo Finansów poziomy tej relacji są „realistyczną prognozą”.
W opublikowanych w jesiennych prognozach Komisja Europejska napisała, że Polska odnotuje deficyt general government w wysokości 5,8% PKB w 2023 r., 4,6% PKB w 2024 r. i 3,9% PKB w 2025 r. (wobec -3,7% PKB w ub.r.).
Źródło: ISBnews
Artykuł Będą działania na rzecz obniżenia deficytu general gov’t w latach kolejnych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.