Wniosek o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) jest jednym z łatwiejszych do złożenia, ocenia Paulina Henning-Kloska z Polski 2050. Do przegłosowania takiego wniosku w Sejmie koalicja KO, Polska 2050-PSL i Nowa Lewica potrzebuje bezwzględnej większości, a taką posiada. Henning Kloska podkreśliła, że ‚jest zwolenniczką rozliczania funkcjonariuszy stojących na czele państwa z ich dokonań, również osądu przed TS”.
„Uważam, że [prezes NBP Adam Glapiński] bierze odpowiedzialność za zachwianie stabilnością cenową w Polsce” – powiedziała Henning-Kloska w TVN24.
„Dwie rzeczy się do tego dołożyły, że jest współodpowiedzialny: po pierwsze, osłabianie polskiego złotego, które – przypomnę – na przełomie 2020 i 2021 był interwencyjnie osłabiany. Uważam osobiście – to jest moja opinia w tej sprawie – że właśnie po to, by NBP wypracował zysk, który będzie mógł zasilić budżet. Nie można w ten sposób kierować polską polityką monetarną. Druga rzecz to, oczywiście, pośrednie skupowanie długu i finansowanie budżetu, co mamy zabronione w ustawie zasadniczej, właśnie dlatego, żeby nie doprowadzać do takiego pozbawienia ludzi bezpieczeństwa ekonomicznego, jakie mieliśmy w ostatnich dwóch latach” – dodała.
Pytana, czy wniosek o TS dla prezesa NBP będzie jednym z pierwszych w polskim Sejmie, powiedziała „na pewno jest jednym z łatwiejszych do złożenia – dzisiaj trzeba, oczywiście, ważyć do skutecznego przeprowadzenia przez Sejm – bo tam wymagana jest bezwzględna większość”.
Odpowiadając na pytanie, czy postawienie przed TS i odsunięcie od stanowisko przyniesie więcej korzyści czy strat, posłanka stwierdziła „to jest, oczywiście, ryzyko, które należy zrównoważyć, bo my, oczywiście, musimy też dbać dzisiaj o stabilność finansową Polski”.
„Ona już wystarczająco została wystawiona na próbę, wystarczająco zachwiana i te elementy […] również należy rozważyć w ryzykach, czy poczekać, czy kiedyś w przyszłości, czy teraz” – powiedziała posłanka.
Pytana, czy gdyby to zależało od niej, czy Glapiński stanąłby przed TS, oznajmiła: „jestem zwolenniczką rozliczania funkcjonariuszy stojących na czele państwa z ich dokonań”. Dopytywana, dodała, że, „również osądu przed Trybunałem Stanu”.
Zapowiedziała też rozliczenie przez nową koalicję „wszystkich pieniędzy, które zostały wydane z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych”.
Lider Platformy Obywatelskiej (PO) i kandydat koalicji na premiera Donald Tusk zapowiadał dwa dni temu, że Koalicja Platformy Obywatelskiej (KO), Polski 2050-Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i Nowej Lewicy obecnie analizuje tę kwestię postawienia prezesa NBP przed TS.
Wiceprezes NBP i pierwsza zastępczyni prezesa Marta Kightley poinformowała w poniedziałek, że Narodowy Bank Polski (NBP) wystosował pisma w związku z zapowiedziami postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) do Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego i ma już umówione rozmowy z przedstawicielami tych instytucji.
Podpisana 10 listopada przez liderów Koalicji Obywatelskiej (KO), Polski 2050-PSL i Nowej Lewicy umowa koalicyjna zakłada m.in. pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej „odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa”, za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności. Przedstawiciele obecnej koalicji już wcześniej zapowiadali w mediach m.in. możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej i postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Podczas konferencji prasowej NBP, zorganizowanej także 10 listopada, Glapiński zapowiadał że o zapowiedziach postawienia go przed Trybunałem Stanu poinformuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Europejski Bank Centralny.
Z kolei członek zarządu NBP Rafał Sura zapowiedział podczas tej konferencji, że NBP będzie na bieżąco uruchamiać procedury, które zabezpieczają – w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej i o Statucie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) – niezależność banku centralnego.
Źródło: ISBnews
Artykuł Wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS jednym z łatwiejszych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.